Návrat z říše mrtvých. Vědci mají plán na záchranu nosorožců vyhynulých v Malajsii

Zahraničí Zahraničí
14. 8. 2020 21:21
Není to ještě ani rok, co v Malajsii vyhynul nejmenší a také druhý nejvzácnější druh nosorožce, nosorožec sumaterský. Vědci ale teď mají nový plán, jak chov v této asijské zemi znovu oživit.
Nosorožec sumaterský v Indonésii. Ilustrační foto.
Nosorožec sumaterský v Indonésii. Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons - 26Isabella (CC BY-SA 2.0)

Nosorožčí samička Iman podlehla loni v listopadu rakovině, a to po letech neúspěšných pokusů o zabřeznutí. Poslední samec jménem Tam, kterého se k ní opakovaně snažili připustit, zemřel o půl roku dříve.

"Byl ekvivalentem 70letého muže, takže samozřejmě nebylo možné očekávat, že jeho spermie budou tak kvalitní," vysvětlil agentuře Reuters příčiny neúspěchu John Payne z nevládní organizace Borneo Rhino Alliance, která usiluje o záchranu druhu.

Malajsijští vědci se nyní snaží vlastní chov oživit. Posloužit jim k tomu mají vzorky kůže, tkání a vajíček, které jim zůstaly po Iman a dalších dvou dnes už mrtvých zvířatech.

Buňky chtějí vědci využít k produkci spermií a vajíček pro mláďata ze zkumavky. Plody pak implantují do žijícího zvířete, zřejmě nějakého blízkého příbuzného. Například koně.

Záchrana není nemožná, věří Malajsie

Molekulární biolog Muhammad Lokman Md Isa z Mezinárodní islámské univerzity v Malajsii je o úspěchu nynější mise přesvědčený. "Pokud bude všechno dobře fungovat a každý nás bude podporovat, není to nemožné," říká.

"Nevím, může to trvat pět, deset i dvacet let," doplňuje indonéský vědec Arief Boediono, který se na výzkumu v Malajsii podílí. "V Japonsku už zaznamenali určitý úspěch, pokud jde o laboratorní krysy, což znamená, že naděje existuje," řekl s odkazem na výzkum, v němž se japonským vědcům podařilo s využitím embryonálních kmenových buněk krys "vypěstovat" zuby a některé orgány.

Nosorožčí samička Iman zemřela ve věku 25 let v rezervaci v malajsijské části ostrova Borneo na masivní krvácení způsobené nádory. Spolu s Tamem ji nyní vypreparují a vystaví v místním muzeu.

V divoké malajsijské přírodě nosorožec sumaterský vyhynul už v roce 2015. Ve světě v tuto chvíli žije už jen asi 30 až 80 jedinců tohoto druhu, všichni v Indonésii. Jejich izolovanost, způsobená ztrátou přirozeného životního prostředí a pytláctvím, znamená, že se jen zřídka páří. Během následujícího desetiletí by tak mohli vyhynout.

Malajsie nyní tvrdí, že Indonésané v minulosti, kdy ještě žili Iman a Tam, neměli zájem sousedům vypomoct. "Bylo zřejmé, že pro zvýšení šance na úspěch bylo potřeba získat sperma a vejce od nosorožců v Indonésii. Ale Indonésie o to dodnes nemá zájem," vysvětluje Payne z Borneo Rhino Alliance.

Indonéské ministerstvo životního prostředí ale obvinění odmítá. Tvrdí, že postupuje podle předpisů své země.

Na oživení nosorožců se podílejí i Češi

Podobný postup jako v Malajsii zkoušejí také vědci v případě afrických bílých nosorožců, kteří už zaznamenali dílčí úspěchy, přestože zrození nového mláděte je stále daleko.

Mezinárodnímu týmu odborníků, ve kterém byli i zástupci Zoo Dvůr Králové, se loni v laboratoři v italské Cremoně podařilo vytvořit životaschopná embrya nosorožců bílých severních, ohrožených vyhynutím.

Obě embrya jsou nyní zamrazena a připravena na vložení do náhradní matky. Tou by se měla stát některá ze samic nosorožců bílých jižních, protože žádná ze dvou posledních zbývajících samic severního druhu již není schopná mládě odnosit.

"Z Keni jsme dovezli celkem deset oocytů, tedy nedozrálých vajíček, po pěti z každé samice. Po inkubaci jich dozrálo sedm, čtyři z Fatu a tři z Nájin. Tato dozrálá vajíčka jsme následně oplodnili. Po přibližně deseti dnech inkubace se ze dvou oplodněných vajíček od Fatu vyvinula životaschopná embrya," popsal loňský úspěch vedoucí týmu laboratoře Avantea Cesare Galli.

Na světě žijí poslední dvě samice bílých severních nosorožců. Obě se nacházejí v keňské rezervaci Ol Pejeta a patří zoo ve Dvoře Králové. Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán, který žil až do roku 2009 v české zoo, zemřel před dvěma lety v Keni.

Video: Súdán. Poslední samec nosorožce severního bílého žil v Keni

Nosorožec Súdán v Keni | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy