Šance pro vymírající nosorožce. Tým vědců vytvořil dvě embrya

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 11. 9. 2019 13:00
Mezinárodnímu týmu vědců, ve kterém byli i odborníci ze Zoo Dvůr Králové, se poprvé podařilo v laboratoři vytvořit životaschopná embrya nosorožců bílých severních, ohrožených vyhynutím. Obě vytvořená embrya jsou nyní zamrazena a připravena na vložení do náhradní matky.
Nosorožec Súdán, poslední samec nosorožce bílého, uhynul v roce 2018.
Nosorožec Súdán, poslední samec nosorožce bílého, uhynul v roce 2018. | Foto: Shutterstock.com

Na světě žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta poslední dvě samice bílých severních nosorožců. Obě samice patří zoo ve Dvoře Králové.

Embrya vědci vytvořili pomocí vajíček dvou posledních samic a zmrazeného spermatu již uhynulých samců. Umělá reprodukce je podle vědců jediným způsobem, jakým lze zajistit přežití vzácného druhu nosorožce. Poslední samec totiž uhynul v roce 2018. Embrya by měla být vložena do samic nosorožců bílých jižních, protože žádná ze samic v Ol Pejetě již není schopná mládě odnosit.

Embrya se vyvinula v italské laboratoři Avantea v italské Cremoně. Tamní vědci nechali dozrát vajíčka ze samic Nájin a Fatu odebraná 22. srpna v rezervaci Ol Pejeta a poté je oplodnili zamrazeným spermatem uhynulých samců Suniho a Saúta. Vajíčka byla z Afriky do Itálie přepravena letecky.

"Z Keni jsme dovezli celkem deset oocytů, tedy nedozrálých vajíček, po pěti z každé samice. Po inkubaci jich dozrálo sedm, čtyři z Fatu a tři z Nájin. Tato dozrálá vajíčka jsme následně oplodnili. Po přibližně deseti dnech inkubace se ze dvou oplodněných vajíček od Fatu vyvinula životaschopná embrya," uvedl vedoucí týmu laboratoře Avantea Cesare Galli. Vajíčka od Fatu byla oplodněna spermatem Suniho.

Ředitel zoo ve Dvoře Králové Přemysl Rabas označil vznik embrya nosorožce v laboratorních podmínkách za převratnou událost. "Samotná anatomie těla nosorožce vyžadovala originální přístup při odběru vajíček, a to včetně dlouhého a nákladného vývoje speciálních nástrojů," uvedl. Vzniklo podle něj embryo fakticky vyhynulého druhu. "Jsme svědky unikátního projektu, který může zvrátit osud a zachránit ne ohrožený, ale vyhynulý druh," řekl.

Samice Nájin a Fatu převezli zoologové společně se dvěma samci do Keni v roce 2009. Veterináři se domnívali, že africké prostředí bude pro reprodukci nosorožců příhodnější. Ačkoliv se však zvířata pářila, vědci došli postupem času k závěru, že ani jedna ze samic už není schopna přirozeně zabřeznout ani donosit mládě. Dva samci, Suni a Sudán, uhynuli v Keni v roce 2014 a 2018. Ve volné přírodě je druh považován za vyhynulý.

Odebrání vajíček je jednou ze součástí projektu "BioRescue", který rovněž zkoumá možnosti vývoje pohlavních buněk z kmenových buněk nosorožců. Cílem je přeměnit uchované obyčejné tělní buňky, například z kůže a srsti, na zárodečné buňky. Z těch by bylo následně možné vyvinout vajíčko nebo spermii. Účelem je udržet genovou pestrost nově vznikající populace těchto nosorožců.

 

Právě se děje

Další zprávy