Brusel - NATO v dubnu plně obnoví vztahy s Moskvou a vrátí je na úroveň, kterou měly před rusko-gruzínskou válkou loni v srpnu.
Takový je výsledek summitu ministrů zahraničí členských zemí aliance v Bruselu, kterého se zúčastnila poprvé i nová šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.
Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení označilo rozhodnutí aliance za "krok správným směrem."
Aliance jednání s Ruskem kvůli konfliktu na Kavkaze zmrazila, teď chce ale loňskou válku hodit za hlavu a připojit se k politice "nového začátku", kterou razí americký prezident Barack Obama.
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v Bruselu řekl, že Západ a Rusko spojují některé společné zájmy. Například úspěch v boji proti terorismu a snaha o stabilní a klidný Afghánistán.
"Západ potřebuje Rusko a Rusko potřebuje Západ," shrnul britský ministr zahraničí David Miliband.
Názor, že většina ministrů chce obnovení normálních vztahů a jednání s Ruskem, tlumočil novinářům šéf belgické diplomacie Karel de Gucht.
Český ministr Karel Schwarzenberg ale řekl agentuře ČTK, že postoj k Rusku v Bruselu zpočátku komplikovala Litva, která se stavěla proti obnovení vztahů na úroveň přes srpnem 2008.
Měla by být obnovena činnost Rady NATO - Rusko, přerušená po válce v Gruzii. Ministři zahraničí Gruzie a Ukrajiny jsou dnes v Bruselu také. Oba státy se ucházejí o členství v alianci, zatímco Moskva je ostře proti.
Rusko a Gruzie ale v posledních týdnech zmírnily napětí, které mezi nimi po ozbrojeném konfliktu panovalo. Ruská velvyslanectví už dokonce začala znovu vydávat víza Gruzíncům a na hranicích mezi oběma zeměmi je nyní klid.
Obamova snaha o sblížení s Ruskem naráží v USA na odpor některých politiků a analytiků, kteří se obávají, že Kreml dobré vůle Washingtonu zneužije.
Michael Rubin z think-tanku American Enterprise Institute například tvrdí, že ústupek Rusku v projektu protiraketové obrany ve střední Evropě by byl nebezpečným precedentem.
"Ruský premiér Vladimir Putin chce maximalizovat ruskou moc a vliv. O dobré vztahy se západem mu nejde. Jeho cílem je vzkřísit Moskvu jako vůdce impéria, které se zhruba kryje s hranicemi bývalého Sovětského svazu," domnívá se Rubin, jehož komentář uveřejnila rozhlasová stanice RFE/RL.
Obamova ministryně zahraničí Hillary Clintonová tak škarohlídskou vizi nesdílí. V předvečer summitu řekla novinářům, že v některých věcech je s Ruskem možná spolupráce, zatímco v jiných to zkrátka bude složitější.
Tu složitější část pak dnes nastínila přímo na summitu. Oznámila, že i přes ruský odpor mají mít Ukrajina a Gruzie dveře do NATO stále otevřené.