Brusel - Dubnový summit Severoatlantické aliance bude mít na programu dva zásadní body.
Prvním bude výstavba americké protiraketové základny a radaru v Polsku a České republice. Tím druhým další rozšíření NATO o balkánské státy a republiky bývalého Sovětského svazu.
První společnou debatu o rozšíření, která má být jakýmsi úvodem před bukurešťským summitem, dnes zahájili ministři zahraničí členských zemí aliance v Bruselu.
Posun na Balkán
Jisté je nyní pouze to, že počet šestadvaceti členských států aliance nezůstane konečným. O rozšíření na Balkán není sporu. Už proto, že vojáci aliance působí v Kosovu a přijetí balkánských zemí přispěje ke stabilizaci regionu.
Už v Bukurešti zřejmě dostane pozvánku Chorvatsko. Nikdo proti němu nemá vážnější výhrady.
Téměř najisto se počítá i s Albánií, na jejíž přijetí do řad aliance mimořádně tlačí Spojené státy.
A o vřelosti Albánců k USA svědčila loňská návštěva prezidenta George Bushe v Tiraně, kde jej davy nadšeně zdravily jako nikde jinde. Albánci jsou Spojeným státům také vděčni za podporu nezávislosti Kosova.
Tirana ale zřejmě ještě oficiální pozvánku nedostane, protože podle zdrojů z NATO nepokročila dost daleko v reformě své armády, a není tak ještě zcela připravena.
Řecko znovu proti Makedonii
Podstatně horší vyhlídky má další uchazeč z Balkánu, sousední Makedonie. Tedy pokud nezmění svůj název.
Řecká vláda si postavila hlavu a jednoznačně prohlásila, že bude rozšíření aliance o tuto republiku vetovat, pokud se nepřestane nazývat Makedonií.
![V souvislostech](http://cdn.xsd.cz/resize/35f8a01264943c80acf8f967e1d9bfee_resize=576,432_.jpg?hash=14c7ca1264b2d52ab5949582a4ef8675)
Znovu tak ožívají spory ze začátku devadesátých let, kdy Řecko protestovalo proti vyhlášení nezávislosti Makedonie. Řekové tvrdí, že nová republika jim ukradla název, který historicky přísluší severní části Řecka s městem Soluň.
Jinými slovy, že copyright na používání názvu Makedonie mají Řekové, nikoliv Slované. Ze stejného důvodu Atény hodlají blokovat i případný vstup Makedonie do Evropské unie.
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer naznačil, že řecké veto bude obtížné obejít.
"Musíme si uvědomit, že Řecko je dlouholetým a pevným článkem NATO. A že dobré sousedské vztahy členských zemí jsou základem aliance. Věřím, že nějaké řešení se najde," uvedl šéf aliance po jednání v Aténách tento týden.
Makedonská vláda proto čelí z mnoha stran výzvám, aby ustoupila a název země pozměnila. OSN navrhuje například Nová Makedonie nebo Severní Makedonie.
Republika dosud kvůli řeckým výhradám používá v OSN oficiálně název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (zkratka FYROM).
A co Ukrajina s Gruzií? Asi nic
V Bukurešti se má také na jednacím stole ocitnout otázka možného vstupu Ukrajiny a Gruzie do Severoatlantické aliance.
Některé členské státy, mezi nimi například Německo, to ale považují za zbytečné dráždění Ruska a chtějí debatu o těchto dvou postsovětských republikách odložit.
"Neskrývám, že ke kandidaturám těchto dvou zemí jsem skeptický," řekl v Bruselu šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier.
Moskva nedávno varovala Kyjev, že vstup Ukrajiny do NATO by pro Rusko byl problém a vedl by k vážnému zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko chce přesto svoji zemi do aliance dovést, i když podle průzkumů veřejného mínění by se v referendu vyslovila těsná většina Ukrajinců proti členství v NATO.