NATO posiluje ve východní Evropě, pošle tam čtyři nové vojenské prapory

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2016 19:42
Politické špičky zemi NATO schválili na summitu ve Varšavě posílení východního křídla Severoatlantické aliance rozmístěním čtyř vícenárodních praporů. Vojska NATO budou působit v Polsku, Estonsku nebo Litvě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wojsko Polskie

Varšava - Summit NATO ohlásil základní operační schopnost systému protiraketové obrany, informoval po dnešním jednání šéfů států a vlád členských zemí aliance její generální tajemník Jens Stoltenberg. Znamená to podle něj, že americké lodě ve Španělsku, radar v Turecku a antiraketový systém v Rumunsku jsou nyní schopny spolupracovat pod aliančním velením a kontrolou.

"Důležité je, že systém, který budujeme, je zcela obranný," zdůraznil Stoltenberg. Jeho cílem je ochrana proti hrozbám přicházejícím zvnějšku "euroatlantické oblasti".

Systém není hrozbou pro ruské strategické jaderné zbraně a jejich odstrašující schopnosti, poznamenal generální tajemník NATO. Projekt protiraketové obrany vyvolává opakovanou kritiku ze strany Ruska.

Posílíme východní křídlo

Severoatlantická aliance posílí své východní křídlo rozmístěním čtyř vícenárodních praporů. Na tiskové konferenci po pátečním jednání summitu NATO ve Varšavě to řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Vojáci USA budou podle něj základem praporu v Polsku, Britové v Estonsku, Kanada v Lotyšsku a Německo v Litvě.

Prapory budou na místě od příštího roku a to tak dlouho, jak bude potřeba.

Podle Stoltenberga rozhodnutí ukazuje sílu transatlantické vazby a dává jasně najevo, že útok na jednoho spojence bude chápán jako útok na celou alianci. "Mnoho spojenců na jednání oznámilo, že různým způsobem přispějí," podotkl generální tajemník NATO k ohlášenému kroku.

Nechceme novou studenou válku

Šéf NATO také uvedl, že aliance posiluje svou obranu nejen kvůli nové bezpečnostní situaci, ale dál se také snaží o konstruktivní dialog s Moskvou. To by podle něj nemělo být izolováno.

"Nechceme novou studenou válku, nechceme nové závody ve zbrojení a nehledáme konfrontaci," řekl Stoltenberg. Připomněl, že Rusko je největší soused NATO, stálý člen Rady bezpečnosti OSN a hraje významnou roli při zvládání bezpečnostních výzev v Evropě a okolo ní.

Aliance má podle Stoltenberga právě kvůli vyšší vojenské aktivitě v Evropě zájem dohodnout se s Ruskem na "pravidlech provozu", je totiž třeba vyhnout se nehodám a nedorozuměním.

Stoltenberg dodal, že o rozhodnutích summitu bude informovat ruskou stranu ve středu na jednání Rady NATO-Rusko.

 

Právě se děje

Další zprávy