NATO dostalo na starost celý Afghánistán

pev, CNN, BBC
5. 10. 2006 10:42
Kábul - USA mají ode dneška daleko menší vliv na akce vlastních jednotek působících v Afghánistánu. Třináct tisíc amerických vojáků se dostalo pod velení NATO.

Velení nad americkými koaličními jednotkami, které čítají 13 000 vojáků hlídajících východní část země, připadlo veliteli mezinárodních bezpečnostních jednotek NATO (ISAF), britskému generálporučíkovi Davidu Richardsovi. Severoatlantická aliance tak dál rozšířila svou působnost na celý Afghánistán.

"Afghánský lid by měl vědět, že NATO a ISAF budou pod velením generála Richardse schopné udržet v celé zemi klid," podpořil svého nástupce americký generálporučík Karl Eikenberry před čtvrteční ceremonií, která proběhla v afghánském hlavním městě Kábulu.

Američané budou pátrat i na vlastní pěst

Infobox
Autor fotografie: AP Photo

Infobox

 

Přečtěte si:

  • Taliban udeřil u ambasády USA v Kábulu
  • Vraždili nevinné,viní Američany Afghánec

 

V zemi je v dnešní době na 41 000 zahraničních vojáků. Většině z nich velí právě NATO. Z celkového počtu 21 tisíc Američanů nebude od čtvrtka nadále podléhat mezinárodnímu velení Severoatlantického paktu 8 000 vojáků. Ti budou mít na starost sledování členů Al-Káidy a některé vzdušné operace.

Pod přímou kontrolou americké armády zůstane v zemi jediná vojenská základna umístěná v Bagramu. Pod dohledem Spojených států zůstane i helikoptérová jednotka se základnou na letišti v Kandaháru. Změna se nedotkne ani amerických věznic a vyslechových center na afghánském území.

Největší operace NATO v dějinách

NATO nasadilo v Afghánistánu nejvíc jednotek v dějinách celé své organizace, nyní bude v zemi pod vedením Severoatlantického paktu válčit přes 32 000 vojáků.
NATO nasadilo v Afghánistánu nejvíc jednotek v dějinách celé své organizace, nyní bude v zemi pod vedením Severoatlantického paktu válčit přes 32 000 vojáků. | Foto: Aktuálně.cz

Severoatlantická aliance měla již delší dobu na starosti sever a západ země včetně hlavního města Kábulu. Před dvěma měsíci převzala kontrolu i nad jižní částí Afghánistánu, aby potlačila tamní eskalaci násilí. Aktivity jednotek NATO na afghánském jihu lze označit za největší bojovou misi aliančních jednotek v celé historii organizace.

V posledních měsících zvýšil svou aktivitu taktéž Taliban. Silné útoky radikálního hnutí vyprovokovaly spojeneckou odvetu. V následných potyčkách přišlo o život na tisíc lidí.

Hornatý východ je údajně bezpečnější než jih

Změna ve velení se týká amerických jednotek působících v sedmi provinciích: Kunaru, Nuristánu, Laghmanu, Nangarharu, Paktii, Paktice a Khostu. Podle mnohých lidí se může právě v této oblasti ukrývat centrála Al-Káidy 

Člen afghánského parlamentu za kandahárskou provincii a místopředseda parlamentní komise pro vnitřní bezpečnost a zpravodajskou činnost Khaled Paštun je však podle BBC přesvědčen, že je východ země bezpečnější než jih.

"Situace východních Afghánců se od poměrů na jihu země diametrálně liší. Východ je daleko více pod kontrolou naší vlády," uvedl Paštun. "Samozřejmě, jde o hornatou oblast jako v provincii Konar, kde se skrývají mnozí členové Al-Káidy. Východ je sice z geografického hlediska daleko hornatější a nebezpečnější, věříme však, že jej ve srovnání s jihem zklidníme mnohem snadněji," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy