Násilnosti v súdánském Dárfúru si vyžádaly 51 mrtvých

ČTK ČTK
28. 9. 2013 17:23
Boje zde trvají od roku 2003, kdy etničtí Afričané povstali proti Arabům.
Ilustrační foto, Dárfúr.
Ilustrační foto, Dárfúr. | Foto: Reuters

Chartúm - Pět desítek mrtvých si vyžádaly ve čtvrtek nejnovější střety mezi znesvářenými kmeny v západosúdánském regionu Dárfúr.

Dalších 65 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zástupce kmene Miseríja. Další násilí vypuklo dnes na protivládních protestech v metropoli Chartúmu, kde bezpečnostní složky zahájily palbu do demonstrantů. Dosud není jasné, jestli byl při akci někdo zraněn či zabit. O den dříve při obdobných protestech zemřeli nejméně čtyři lidé.

Násilí v Dárfúru potvrdil i člen etnika Salamat, které dlouhodobě s Miseríjci udržuje nepřátelské vztahy. Celý Dárfúr je místem bojů od roku 2003, kdy etničtí Afričané povstali proti vládě, v níž mají převahu Arabové. Vláda odpověděla násilnými akcemi, při nichž podle odhadů OSN zhruba 300 tisíc lidí zahynulo a dalších asi 2,7 milionu uprchlo ze svých domovů.

Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír byl kvůli krutostem v Dárfúru Mezinárodním trestním soudem (ICC) obviněn z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. V současné době čelí ve vlasti protestům nespokojených obyvatel, kteří kritizují zrušení dotací na pohonné hmoty.

Protesty následovaly po pohřbu lékárníka

Demonstrace propukly v pondělí a do pátku při nich vládní síly zabily nejméně 50 lidí. Podle AFP nynější protesty představují zatím nejvážnější otřesy za 24 let Bašírovy vlády.

Proti prezidentovi protestovaly stovky lidí i v sobotu. Podle některých účastníků akce obklíčily desítky vozů policie a armády demonstranty a příslušníci bezpečnostních sil na ně začali střílet slzný plyn a ostrou munici. Podle agentury AP se tyto informace nepodařilo ověřit, špatně vycvičení súdánští vojáci a policisté však ostrou munici ke střelbě do lidí údajně používají často.

Násilné protesty následovaly po pohřbu lékárníka, který byl v pátek zastřelen zřejmě nešťastnou shodou okolností, když policie údajně začala pálit do demonstrantů poblíž jeho lékárny. Tři účastnice sobotní demonstrace AP řekly, že někteří z dalších protestujících museli kvůli střelným zraněním do nemocnice.

Súdánská policie vůbec poprvé oznámila, že při čtvrtečních protestech zahynuli čtyři lidé. Podle úřadů přišli o život v pátek, když do davu vystřelili neznámí útočníci. Už dříve sice policie informovala o 29 mrtvých, žádné podrobnosti k jejich úmrtí ale nesdělila.

Bašírův režim protesty nekomentuje. V noci na sobotu arabská televizní stanice Al-Arabíja oznámila, že súdánské úřady v reakci na zpravodajství k demonstracím uzavřely její kancelář v Chartúmu a odebraly tamnímu zpravodaji stanice pracovní povolení. Stejnému postupu čelila podle agentury DPA i televize Sky News Arabia.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy