Americké úřady povolily shromáždění Ku Klux Klanu

ČTK ČTK
28. 9. 2013 8:25
Úřady se hájí tím, že upřednostnili svobodu slova.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Úřady v americkém státě Maryland povolily rasistické organizaci Ku Klux Klan, aby příští sobotu uspořádala shromáždění u městečka Gettysburg, kde se v roce 1863 uskutečnila jedna z rozhodujících bitev ve válce Severu proti Jihu.

Úřady svůj krok podle zpravodajského serveru BBC hájí tím, že shromáždění na tomto místě musely povolit s odkazem na svobodu projevu.

Třídenní bitva u Gettysburgu skončila porážkou armády jižanské Konfederace pod vedením generála Roberta Edwarda Lee. Neúspěch přitom znamenal zásadní obrat v občanské válce.

Střet u Gettysburgu, kde se proti sobě postavilo asi 70 tisíc vojáků Konfederace a více než 90 tisíc "modrokabátníků" Unie, byl nejkrvavější bitvou na severoamerickém kontinentu. Vyžádal si na obou stranách přes 50 tisíc obětí - mrtvých, zraněných či nezvěstných.

Militantní a rasistická organizace Ku Klux Klan vznikla v USA po roce 1865 - poté, co Konfederace prohrála občanskou válku. Části veteránů jižní armády se nelíbilo zrušení otroctví. Členové organizace propagují nadvládu bílých a rasovou segregaci, často za použití násilných metod.

Shromáždění na místě bitvy se uskuteční 5. října, bližší podrobnosti k tomu, co přesně se u Gettysburgu bude dít, ale pořadatelé akce nesdělili.

Svrhnout Baracka Obamu

Jeden z vůdců skupiny Richard Preston v místním deníku uvedl, že jsou organizací, jejímž cílem je svrhnout prezidenta Baracka Obamu a přijmout přísnější imigrační zákony. "Je to o Americe pro Američany. Chceme jedinou věc: mít zpátky naši zemi," dodal Preston.

Ku Klux Klan již v září uskutečnil jedno shromáždění v místě, kde v roce 1862 došlo k bitvě u Antietamu (dnešního Sharpsburgu). Tehdy tam Konfederace vedená generálem Lee naopak vyhrála.

 

Právě se děje

před 23 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 28 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy