Americké úřady povolily shromáždění Ku Klux Klanu

ČTK ČTK
28. 9. 2013 8:25
Úřady se hájí tím, že upřednostnili svobodu slova.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Úřady v americkém státě Maryland povolily rasistické organizaci Ku Klux Klan, aby příští sobotu uspořádala shromáždění u městečka Gettysburg, kde se v roce 1863 uskutečnila jedna z rozhodujících bitev ve válce Severu proti Jihu.

Úřady svůj krok podle zpravodajského serveru BBC hájí tím, že shromáždění na tomto místě musely povolit s odkazem na svobodu projevu.

Třídenní bitva u Gettysburgu skončila porážkou armády jižanské Konfederace pod vedením generála Roberta Edwarda Lee. Neúspěch přitom znamenal zásadní obrat v občanské válce.

Střet u Gettysburgu, kde se proti sobě postavilo asi 70 tisíc vojáků Konfederace a více než 90 tisíc "modrokabátníků" Unie, byl nejkrvavější bitvou na severoamerickém kontinentu. Vyžádal si na obou stranách přes 50 tisíc obětí - mrtvých, zraněných či nezvěstných.

Militantní a rasistická organizace Ku Klux Klan vznikla v USA po roce 1865 - poté, co Konfederace prohrála občanskou válku. Části veteránů jižní armády se nelíbilo zrušení otroctví. Členové organizace propagují nadvládu bílých a rasovou segregaci, často za použití násilných metod.

Shromáždění na místě bitvy se uskuteční 5. října, bližší podrobnosti k tomu, co přesně se u Gettysburgu bude dít, ale pořadatelé akce nesdělili.

Svrhnout Baracka Obamu

Jeden z vůdců skupiny Richard Preston v místním deníku uvedl, že jsou organizací, jejímž cílem je svrhnout prezidenta Baracka Obamu a přijmout přísnější imigrační zákony. "Je to o Americe pro Američany. Chceme jedinou věc: mít zpátky naši zemi," dodal Preston.

Ku Klux Klan již v září uskutečnil jedno shromáždění v místě, kde v roce 1862 došlo k bitvě u Antietamu (dnešního Sharpsburgu). Tehdy tam Konfederace vedená generálem Lee naopak vyhrála.

 

Právě se děje

Další zprávy