Americké úřady povolily shromáždění Ku Klux Klanu

ČTK ČTK
28. 9. 2013 8:25
Úřady se hájí tím, že upřednostnili svobodu slova.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Úřady v americkém státě Maryland povolily rasistické organizaci Ku Klux Klan, aby příští sobotu uspořádala shromáždění u městečka Gettysburg, kde se v roce 1863 uskutečnila jedna z rozhodujících bitev ve válce Severu proti Jihu.

Úřady svůj krok podle zpravodajského serveru BBC hájí tím, že shromáždění na tomto místě musely povolit s odkazem na svobodu projevu.

Třídenní bitva u Gettysburgu skončila porážkou armády jižanské Konfederace pod vedením generála Roberta Edwarda Lee. Neúspěch přitom znamenal zásadní obrat v občanské válce.

Střet u Gettysburgu, kde se proti sobě postavilo asi 70 tisíc vojáků Konfederace a více než 90 tisíc "modrokabátníků" Unie, byl nejkrvavější bitvou na severoamerickém kontinentu. Vyžádal si na obou stranách přes 50 tisíc obětí - mrtvých, zraněných či nezvěstných.

Militantní a rasistická organizace Ku Klux Klan vznikla v USA po roce 1865 - poté, co Konfederace prohrála občanskou válku. Části veteránů jižní armády se nelíbilo zrušení otroctví. Členové organizace propagují nadvládu bílých a rasovou segregaci, často za použití násilných metod.

Shromáždění na místě bitvy se uskuteční 5. října, bližší podrobnosti k tomu, co přesně se u Gettysburgu bude dít, ale pořadatelé akce nesdělili.

Svrhnout Baracka Obamu

Jeden z vůdců skupiny Richard Preston v místním deníku uvedl, že jsou organizací, jejímž cílem je svrhnout prezidenta Baracka Obamu a přijmout přísnější imigrační zákony. "Je to o Americe pro Američany. Chceme jedinou věc: mít zpátky naši zemi," dodal Preston.

Ku Klux Klan již v září uskutečnil jedno shromáždění v místě, kde v roce 1862 došlo k bitvě u Antietamu (dnešního Sharpsburgu). Tehdy tam Konfederace vedená generálem Lee naopak vyhrála.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy