Násilí při volbách v indickém Kašmíru nepřežilo osm lidí, přes 200 jich je zraněných

ČTK ČTK
10. 4. 2017 8:47
Osm mrtvých a 200 zraněných si vyžádaly protesty, které doprovázely volby v Indii. Protesty se konaly v části Kašmíru, kde většinu obyvatelstva tvoří muslimové a je dějištěm sporů mezi Indy a Pákistánci. V pondělí byla v celém Kašmíru posílena bezpečnostní opatření. Policisté postavili na silnicích hlídky a omezili pohyb vozidel.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Dillí - Při protestech, které provázely doplňovací volby v indické části Kašmíru, v neděli zemřelo osm lidí a přes 200 osob bylo zraněno. Policie v pondělí v částech této pohraniční oblasti vyhlásila zákaz vycházení. Kašmír, kde většinu obyvatelstva tvoří muslimové, je několik desetiletí dějištěm teritoriálních sporů mezi Indií a Pákistánem.

Kašmírští separatisté na protest proti nedělním volbám vyzvali k dvoudenní stávce. K urnám kvůli tomu přišlo jenom sedm procent oprávněných voličů a 70 volebních místností bylo uzavřeno.

V okrese Budgam policie použila proti demonstrujícím slzný plyn. Lidé na policisty házeli kamení a muži zákona nakonec začali do davu střílet. Podle šéfa volební komise nedělní doplňovací volby provázely střety na 200 místech. Lidé házeli na policisty kamení, útočili podomácku vyrobenými bombami a v jednom případě zapálili policejní stanici.

V pondělí byla v celém Kašmíru posílena bezpečnostní opatření. Policisté postavili na silnicích hlídky a omezili pohyb vozidel. Částečně narušena je i železniční doprava.

Volilo se i ve městě Šrínagar, kde bylo třeba obsadit uvolněné křeslo v dolní komoře parlamentu. Další doplňovací volby se mají konat na jiném místě ve středu.

Hinduistická Indie trvale viní z vyvolávání nepokojů muslimský Pákistán, což ale Islámábád odmítá.

Napětí a novou vlnu násilí vyvolala smrt velitele kašmírských separatistů. Indičtí vojáci Burhana Váního zabili loni v červnu a od té doby si násilí vyžádalo životy více než 80 civilistů. Zraněno bylo na 12 000 lidí.

Kašmírské povstalecké skupiny usilují o nezávislost nebo o připojení indické částí Kašmíru k Pákistánu. Volby do indických institucí bojkotují a vyzvaly k tomu i voliče. Úřady počítaly s problémy a vyslaly k zajištění voleb 20 000 vojáků jako posily. Ke klidu o volebním dni mělo přispět také zablokování internetu.

Jak Indie, tak Pákistán si dělají nárok na celý Kašmír, o který svedly dvě ze tří válek, jež mezi nimi propukly od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy