Násilí na Srí Lance:40 000 lidí na úprku

lem, Reuters
27. 4. 2006 15:41
Kolombo - Situace na Srí Lance se opět dramatizuje. Nálety vládních sil na základny tamilských rebelů vyhnaly z domovů na 40 000 civilistů.
Srílanská vláda útočí na Tamily. Násilí mezi rebely a vládou tak opět ožívá.
Srílanská vláda útočí na Tamily. Násilí mezi rebely a vládou tak opět ožívá. | Foto: Reuters

Ačkoli toto číslo uváděné tamilskými vzbouřenci nebylo možné ověřit, mluvčí komisaře OSN pro uprchlíky potvrdil, že ze svých domovů odešlo velké mnozštví lidí.

"Bylo by dobré, kdyby vláda vydala prohlášení oznamující, že útoky skončily, aby se uprchlíci mohli vrátit do svých domovů," uvedl hlavní mírový pozorovatel Švéd Ulf Henricsson. Ten dnes do oblasti přiletěl, aby zjistil rozsah škod a setkal se s místními povstaleckými vůdci.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Srí Lanku ohrožuje nová válečná vlna
  • Kompromis na Srí Lance v nedohlednu

ÚTOKY Z KOLOMBA:

  • Srpen 2005

Ministr zahraničí Lakshman Kadirgamar zastřelen ve svém domě

  • Červenec 2004

Sebevražedná atentátnice se pokusila zabít ministra

  • Červenec 2001

Osmnáct osob zemřelo a několik letadel bylo zdemolováno po útoku na letiště

Ti tvrdí, že při leteckých útocích zahynuly desítky civilistů. Henricsson prohlásil, že bilance uvedená separatisty je "poměrně správná" - cíle vládních letounů byly sice převážně politické a vojenské, ale nacházely se v civilních oblastech.

Příměří je vážné ohroženo

Poslední vlna násilí na Srí Lance představuje zatím největší hrozbu pro příměří, které v roce 2002 ukončilo dvacetileté boje mezi vládními vojsky a rebely, usilujícími o samostatný stát na severu Srí Lanky.

Srílanská armáda nálety podnikla poté, co povstalci napadli vojenské plavidlo na námořní základně v oblasti, a den po sebevražedném atentátu, který si vyžádal devět lidských životů.

Norský mírový vyjednavač Erik Solheim vyjádřil naději, že poslední vlna násilností neznamená definitivní pohřbení čtyři roky starého příměří. "Bez ústání jednáme s oběma stranami a snažíme se je přesvědčit, aby se vrátily k jednacímu stolu."

Rebelové: Jde o genocidu

Tygři osvobození tamilského Ílamu na svých internetových stránkách označili nálety za "pokus o genocidu" a obvinili mezinárodní společenství z lhostejnosti vůči těmto útokům.

Kvůli násilnostem byli ve středu také dočasně evakuováni z Tirikunámalé pracovníci společnosti Člověk v tísni, kteří v místě zajišťovali pomoc obětem cunami, které zasáhlo před šestnácti měsíci pobřeží Srí Lanky.

Sebevražedný útok, jehož terčem se stali většinou členové ochranky velitele Fonseky, provedla žena.
Sebevražedný útok, jehož terčem se stali většinou členové ochranky velitele Fonseky, provedla žena. | Foto: Reuters

"Nikdo z našich zaměstnanců nebyl zatím ohrožen, nicméně po akci srílanské armády se situace může nadále zhoršovat," řekl Jan Mrkvička, vedoucí mise na Srí Lance.

Boje separatistů za vytvoření samostatného státu pro menšinové etnikum Tamilů na severu a východě Srí Lanky si v minulosti vyžádaly více než 64 000 lidských životů.

 

Právě se děje

Další zprávy