Našel se nejšťastnější Američan: důchodce z Havaje

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 3. 2011 11:05
Po nejspokojenějším obyvateli USA pátral renomovaný Gallupův ústav

Honolulu (Havaj) - Nejspokojenější obyvatel Spojených států není milionář, nepracuje ve světě showbyznysu a dokonce ani nepodává oslnivé sportovní výkony před vyprodanými stadiony.

Nejšťastnější Američanem je devětašedesátiletý penzista čínsko-židovského původu, který se svou chotí žije klidným životem v havajském hlavním městě Honolulu. Zjistila to renomovaná mezinárodní agentura pro výzkum veřejného mínění Gallup.

Výzkumníci po tři roky den co den volali tisícovce náhodně vybraných Američanů a pokládali jim otázky týkající se spokojenosti se zaměstnáním, rodinnými vztahy, psychickým a fyzickým zdravím, majetkovými poměry a dalšími aspekty vypovídajícími o kvalitě lidského života.

Celkem se tak výzkumu zúčastnilo 1 095 000 lidí.

O kritériích pro určení nejšťastnějšího Američana se od Gallupova ústavu následně dozvěděl deník The New York Times a rozhodl se ho najít.A podařilo se mu to.

Alvin Wong je slušně vydělávající hlavou spokojené rodiny, žijící příjemný život v nejpřívětivějším americkém státě. Podle statistiků tak má nejvíce důvodů k úsměvu.

Autoři studie mysleli i na ty, kteří měří úspěch penězi. K naprostému štěstí prý ve Spojených státech stačí, když příjem domácnosti přesáhne 120 tisíc dolarů ročně (přibližně 2,1 milionu korun).

Nejšťastnější jsou lidé na prahu důchodu, tvrdí americký průzkum
Nejšťastnější jsou lidé na prahu důchodu, tvrdí americký průzkum | Foto: Reuters

Těšte se na stáří

Těm, kdo by chtěli recept na spokojený život, Wong prostřednictvím deníku The New York Times vzkazuje: "Mé životní krédo zní: Pokud ztratíš schopnost zasmát se sám sobě, ztratíš šanci na spokojený život."

Profil nejsmutnějšího Američana na světě společnost Gallup nezveřejnila. Pravděpodobně ale žije v Západní Virginii.

Právě Západní Virginie je totiž podle jejího šetření vůbec nejhorším místem ve Spojených státech. Žijí tam prý tlustí a nemocní lidé, kteří jen těžko hledají práci.

Aby toho nebylo málo, mají to navíc daleko k lékaři. A když už k němu dorazí, dočkají se mizerné péče.

Dobrá zpráva na závěr: Z výzkumu vyplynulo, že s přibývajícím věkem jsou lidé (většinou) čím dál šťastnější. V těch skutečně nejlepších letech se údajně ocitají až na prahu důchodu.

 

Právě se děje

Další zprávy