Studie: Češi jsou téměř nejsmutnější Evropané

bh
17. 7. 2007 22:32
Nejšťastnější život vedou Islanďané, bídný Estonci
Mrtvice může začít obyčejnou únavou.
Mrtvice může začít obyčejnou únavou. | Foto: Reuters

Londýn - Češi jsou jedni z vůbec nejsmutnějších Evropanů. Na pomyslném žebříčku štěstí Happy Planet Index jsme na chvostu.

Vyplývá to z nejnovější studie londýnské nadace New Economics Foundation, která každoročně měří spokojenost života pomocí ekologických a ekonomických ukazatelů.

Happy Planet Index

  • 1. Island
  • 2. Švédsko
  • 3. Norsko

  • ...
  • 24. Česko

  • ...
  • 28. Bulharsko
  • 29. Lucembursko
  • 30. Estonsko

Index tak obsahuje nejen dostupná data o kvalitě bydlení a výdělcích, ale také o trvale udržitelném životě, přístupu k ekologii a subjektivních pocitech dobrého a spokojeného života.

Z třiceti měřených národů Evropy jsme skončili na 24. místě, těsně za sousedním Slovenskem.

PODÍVEJTE SE, jak vypadá index mimo Evropu

Seveřané jsou "happy"

Podle Happy Planet Index jsou nejšťastnějším evropským národem Islanďané, hned za nimi se umístili Švédové a Norové, kteří jsou favority i v ostatních průzkumech životního stylu.

Island. Právě tady žijí nejšťastnější Evropané.
Island. Právě tady žijí nejšťastnější Evropané. | Foto: Marek Kubínek

Vůbec "nejsmutnější" jsou Estonci. Experti to zdůvodňují vysokým podílem neobnovitelných zdrojů a velkým pesimismem obyvatel, kteří před sebou nevidí dobrou budoucnost a ke svým vyhlídkám jsou skeptičtí.

Odborníci varují: štěstí neměříme

Sami autoři ale upozorňují na to, že nejsou schopni štěstí měřit. Spíše jde o index ukazující "výkonnost životního prostředí" a soulad mezi očekáváním obyvatel a reálným životem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy