Pasadena - Doposud záhadný vetřelec z jiné sluneční soustavy se objevil v blízkosti Země.
Jde o neznámou kometu, nebo o asteroid? S tím si teď lámou hlavu astronomové na celém světě.
Americká vesmírná agentura NASA zatím neví, odkud malé, rychle se pohybující vesmírné těleso přicestovalo.
Pokud se tento předpoklad potvrdí, půjde o první mezihvězdný objekt, který astronomové pozorovali a potvrdili.
Čekali jsme desetiletí
"Na tento den jsme čekali celá desetiletí," uvedl Paul Chodas z Centra pro studium objektů (CNEOS) v blízkosti Země, které je součástí NASA.
"Dlouho jsme předpokládali, že takové objekty existují - asteroidy nebo komety pohybující se mezi hvězdami a příležitostně procházející sluneční soustavou -, ale toto je první případ, který jsme zachytili," pokračuje Chodas.
"Zatím vše naznačuje, že to je mezihvězdný objekt, ale potřebujeme více dat, abychom to mohli potvrdit," citoval Chodase server CNN.
Neznámý objekt dostal provizorní název A/2017 U1.
Podle expertů, kteří sledují vesmírná tělesa pomocí teleskopů, má průměr méně než 400 metrů a pohybuje se vesmírem rychlostí 25,5 kilometru za vteřinu.
A/2017 U1 poprvé zaznamenal 19. října Rob Weryk z Havajské univerzity v observatoři na ostrově Maui.
"Jeho pohyb neodpovídal asteroidu ani oběžné dráze komety z naší sluneční soustavy," cituje Weryka na svém webu NASA. "Tento objekt pochází odněkud zvnějšku naší sluneční soustavy," dodává.
Ať už je to asteroid, nebo kometa, planetu Zemi neohrožuje.
Podle výzkumníků z NASA minul neznámý vetřelec bezpečně Zemi ve vzdálenosti asi 24 milionů kilometrů. To je zhruba šedesátkrát víc, než je vzdálenost Země a Měsíce.
Objekt nyní směřuje k souhvězdí Pegas a potom opustí naši sluneční soustavu.
"Pohybuje se extrémně rychle a v takové trajektorii, že můžeme s jistotou říci, že tento objekt je na cestě z naší sluneční soustavy a už se nevrátí," řekl Davide Farnocchia z centra CNEOS.