NASA vyslala do vesmíru "vysavač". Nasbírá vzorky z asteroidu, který může ohrozit Zemi

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
9. 9. 2016 12:45
Sonda Osiris-Rex stráví ve vesmíru sedm let. Během mise má nasbírat vzorky z asteroidu Bennu. Ten by mohl koncem 22. století ohrozit planetu Zemi.
Sonda Osiris-Rex. | Video: Reuters

Cape Canaveral Sonda Osiris-Rex zamířila k asteroidu Bennu ve čtvrtek večer floridského času. Cíl má jediný – získat z něj vesmírný materiál.

Sonda startovala z floridského mysu Canaveral, odkud ji vynesla raketa Atlas 5.

"NASA to zase zvládla!" neskrýval nadšení ředitel planetární divize Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Green.

Osiris-Rex stráví na misi následujících sedm let a nasbírané vzorky přinese zpátky na Zemi.

Vesmírný vysavač

K cíli má dorazit v srpnu 2018, v dalších několika měsících pak bude Bennu fotit a skenovat jeho povrch.

V červnu 2020 by měl pak vesmírný stroj "rozevřít" svoji 3,35 metru dlouhou robotickou ruku a navázat kontakt s povrchem asteroidu. Na pouhých pět vteřin. "Během nich se robotická ruka pokusí získat vzorky kamenů a prachu," vylíčila plán NASA stanice CNN.

"Jsme v podstatě takový vesmírný vysavač," podotkl hlavní vědec mise Dante Lauretta.

NASA doufá, že se sondě podaří získat alespoň dva kilogramy prachu a malých kamenů. Vědci se také domnívají, že na povrchu planetky bude štěrk. Zpátky k Zemi zamíří v březnu 2021, aby na ni o zhruba dva a půl roku později přistál.

Hrozba pro Zemi

Mise na asteroid Bennu tak trochu připomíná děj amerického sci-fi filmu Armageddon z devadesátých let. "Akorát tu chybí Bruce Willis (v kosmické lodi žádní lidé nejsou) a raketoplány, které NASA přestala využívat v roce 2011," naráží na podobnost s hollywoodským trhákem CNN.

Bennu figuruje na seznamu potenciálně nebezpečných planetek. Jde tedy o těleso, které by se mohlo srazit se Zemí. Přiblížení sondy přitom změní oběžnou dráhu asteroidu, a ten by na naši planetu mohl dopadnout někdy mezi roky 2175 a 2199.

Podle vědců z NASA se doposud podařilo nalézt jen 51 % všech asteroidů podobné velikosti jako Bennu, které jsou poblíž Země. Mnoho hrozeb tak stále zůstává ukryto.

"Navíc naplánovat misi trvá roky, takže je o potenciálně nebezpečném tělesu potřeba vědět minimálně s pětiletým předstihem," uvedla podle CNN Lindley Johnson z oddělení planetárních věd NASA.

 

Právě se děje

Další zprávy