Americká družice Mars Global Surveyor, která je v kosmu už od roku 1996, vstoupila před čtrnácti dny do klidového stavu s tím, že pak k ní měly dorazit další příkazy od pozemských kontrolorů letu.
Od té doby však sonda nepotvrdila přijetí jakéhokoli povelu ze Země.
Po sondě pátrá mladší sestra
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) proto nasměroval kamery jiné "marsovské" sondy Mars Reconnaissance Orbiter do oblasti pravděpodobného výskytu ztraceného stroje, aby po něm pátraly.
"Předběžná analýza snímků neukazuje žádné určité obrázky sondy," uvedl ředitel programu výzkumu Marsu v NASA Doug McCuistion.
Oznámili představitelé Laboratoře tryskového pohonu (JPL) z kalifornské Pasadeny, která družice zkoumající Mars řídí, se ze sondou pomalu loučí.
"Vyhlídky na znovunalezení Mars Global Surveyor nejsou moc dobré," předpověděl jeden z manažerů laboratoře Fuk Li. Jeho kolega Tom Thorpe dodal, že je-li příčinou ztráty kontaktu poškození solárních panelů, sonda nemusí mít dostatek energie na odpověď, ani pokud signál z "marsovského vozítka" zachytí.
Mise překonala očekávání
I když ani tento pokus neuspěje, NASA je s misí Mars Global Surveyor nadmíru spokojen. "Překonala všechna očekávání," uvedl Michael Meyer, hlavní vědecký pracovník NASA v programu výzkumu Marsu, na adresu "veterána", který okolo čtvrté planety Sluneční soustavy kroužil od roku 1997.
"Byla to nejpřínosnější mise k Marsu," dodal Meyer k přístroji, který za deset let pobytu v kosmu poslal na Zemi více než 240.000 snímků.
Ty vědcům pomohly dojít mimo jiné k poznatku, že na Marsu bývala voda v tekutém stavu. Na základě analýz fotografií byla také vybrána místa, na nichž by v budoucnu mohla přistát pozemská plavidla.
Mladší "sestra" Mars Reconnaissance Orbiter, která obíhá okolo "rudé planety" od loňského roku, má stejně jako Mars Global Surveyor za úkol systematicky mapovat čtvrtou planetu sluneční soustavy.