Start sond vyšel. 3D záběry Slunce budou

lem, Reuters
26. 10. 2006 8:30
Mys Canaveral - Nastává nová éra vesmírného pozorování. Dvojice lodí zamířila na oběžnou dráhu pořídit trojrozměrný obraz Slunce. GRAFIKA, GALERIE

Trojrozměrné obrázky Slunce a detailnější pochopení klimatických podmínek ve vesmíru má objasnit dvojice vesmírných lodí NASA STEREO, která v noci odstartovala z floridského Mysu Canaveral. Vědci si slibují, že díky nim budou schopni lépe předvídat sluneční erupce.

Foto: Reuters

Obě družice se oddělily od nosné rakety 25 minut po startu a dvě minuty poté rozvinuly své sluneční baterie. Družice každá o váze 620 kilogramů a velikosti asi golfového vozítka nesou po 16 samostatných přístrojích, mezi nimi i takové, které umožní pořizovat trojrozměrné záběry naší hvězdy. 

Těsně před startem však vznikly určité potíže, které odpálení rakety zpozdily o několik minut. Start se nakonec podařil pouhou minutu před uzavřením patnáctiminutového startovacího okna.

Na mysu totiž převládal silný vítr a převládly obavy, že by toxický mrak spalin mohl zavát do nedalekého Port Canaveralu, odkud start sledovali zaměstnanci vesmírného střediska, případně dojít k náhodné explozi, třeba benzinových motorů.

Prostor však byl brzy vyklizen a startovní okno ještě mohlo být využito, napsala agentura AP.

Podle slov hlavních přestavitelů NASA bude hlavním úkolem mise zmapovat obří erupce na Slunci a poodhalit roušku tajemství nad důsledky větrných bouří.

Ty ovlivňují satelitní a telekomunikační systémy na Zemi, stejně jako život astronautů ve vesmíru.

  • Prohlédněte si fotografie z Mysu Canaveral i grafiku z vesmíru

Kolosální mračna energetických částic mohou také zničit elektroniku na satelitech obíhajících kolem Země a narušit pozemské rozvodné elektrické sítě. V roce 1989 například kvůli takové erupci v kanadském Quebeku vypadla elektřina. Stereopozorování erupcí může rychleji určit směr výtrysku a umožní rychleji reagovat na případný výron plazmatu, který by směřoval k Zemi.

Poprvé v historii byly na oběžnou dráhu vyneseny jedinou raketou dvě identická vesmírná plavidla, s jejichž pomocí se vědcům podaří pořídit unikátní trojrozměrné snímky Slunce.

"Jsme na počátku nového věku slunečního pozorování," potvrdil na tiskové konferenci těsně před startem Russ Howard. "Od tohoto okamžiku budeme studovat věci v nové dimenzi," dodal.

Foto: www.nasa.gov

Zatím se obě družice pohybují po oběžné dráze kolem Země, ale jen dočasně. Již 15. prosince "vytáhne" přitažlivost Měsíce první ze satelitů na oběžnou dráhu kolem Slunce, druhý satelit čeká totéž 21.prosince. V důsledku toho bude první z družic obíhat Slunce na shodné dráze jako Země, ale jakoby před ní, zatímco druhá družice za Zemí.

Tím mezi oběma družicemi vznikne z hlediska Slunce úhlová vzdálenost 45 stupňů, což je právě dost k tomu, aby složením obrazů předávaných oběma družicemi na mezi nimi ležící Zemi vznikl obraz Slunce podobný tomu, jaký vzniká párem lidských očí: Stereoskopický, čili trojrozměrný.

Na tomto projektu NASA se podílejí belgičtí, britští, francouzští a němečtí vědci.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy