NASA vyzkouší novou vesmírnou loď pro cestu na Mars

ČTK ČTK
7. 11. 2014 7:17
První zkušební let bez lidské posádky se uskuteční 4. prosince.
Raketa Antares připravena ke startu, USA, Virginia.
Raketa Antares připravena ke startu, USA, Virginia. | Foto: Reuters

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uskuteční 4. prosince první zkušební let nové vesmírné lodi Orion, která by jednou měla dopravovat astronauty na Měsíc a na Mars. Zkušební let bude bez lidské posádky.

"Půjde o první krok na naší cestě na Mars," prohlásil před novináři William Hill z vedení NASA.

S prvním letem Orionu s astronauty na palubě se nepočítá před rokem 2021. Loď připomínající svým tvarem slavné lodi Apollo, které přistály na Měsíci, je dílem americké firmy Lockheed Martin. Orion počítá se čtyřčlennou posádkou, tedy ponese o astronauta více než Apollo.

Jde o první novou vesmírnou loď vyvinutou ve Spojených státech za posledních 30 let, poznamenala agentura AFP a připomněla, že předchozí pilotované lety se totiž odehrávaly s raketoplány, na jejichž palubě vzlétali astronauti do vesmíru v letech 1981 až 2011.

Orion má vynést do vesmíru nosná raketa Delta 4 firmy United Launch Alliance (ULA) z floridského mysu Canaveral na jihu Spojených států. První let má trvat 4,5 hodiny a hlavním cílem je vyzkoušet tepelný štít, který má odolávat i teplotám dosahujícím 2200 stupňů Celsia, brzdicí padáky a počítače. Na palubě má být i na 1200 snímačů měřících vibrace, hluk a teplotu. Hill podotkl, že první let bude stát okolo 375 milionů dolarů (asi 8,5 miliardy korun), nepočítaje v to cenu samé lodě. Celý program Orion má stát 15 miliard dolarů (asi 336,5 miliardy Kč), avšak bez započtení nákladů na ještě vyvíjený startovací systém - a na ten se počítá se stejnou částkou.

Nový let po dvou nehodách

Ohlášení zkušebního letu nové lodi následovalo týden po dvou nehodách, které postihly dvě americké soukromé společnosti: 28. října explodovala nosná raketa Antares s nákladní lodí Cygnus firmy Orbital Sciences a minulý pátek havarovala soukromá vesmírná loď SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona. Pád do Mohavské pouště si vyžádal smrt jednoho z pilotů a vážná zranění druhého.

"Nic jsme na našich plánech nezměnili," uvedl šéf programu Orion Mark Geyer, nicméně dodal, že "tyto nehody nám připomínají rizika vesmírných letů".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy