Pasadena - Jsou tomu pouhé dva týdny, co na Marsu úspěšně přistálo robotické vozítko Curiosity. A americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) už oznámil, že v roce 2016 vyšle k rudé planetě další sondu.
Tentokrát půjde o statickou laboratoř Interior exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight), jejímž úkolem bude hloubkový geologický průzkum nitra Marsu.
Zařízení by mohlo přinést odpovědi i na dosud nezodpovězené otázky, jež se týkají vzniku pevných planet, tedy i Země.
Vědce bude zejména zajímat, proč se povrch rudé planety od té naší tolik liší, zda má Mars - stejně jako Země - tekuté jádro a proč na něm nejsou tektonické desky.
"Průzkum Marsu je naší prioritou. Mise InSight zajistí, že navážeme na odhalování tajemství rudé planety a položíme základy pro budoucí mise s lidskou posádkou," cituje oficiální web NASA projektového administrátora Charlese Boldena.
Samotná sonda bez nosné rakety přijde na 425 milionů dolarů (přibližně 8,5 miliardy korun) a z hlediska průzkumu vesmíru tedy půjde spíše o levnější projekt. Pro srovnání - aktuální mise Curiosity vyšla na 2,5 miliardy dolarů.
Krom Američanů se budou navíc na InSight podílet také Britové, Francouzi a Němci.
Start rakety je plánován mezi 8. a 27. březnem 2016. Na povrch Marsu by měla dosednout 20. září téhož roku a dalších 24 měsíců provádět průzkum.
"Přistání Curiosity vzbudilo ohlas veřejnosti a nynějším oznámením chceme dát najevo, že budou následovat další vzrušující mise," dodal Bolden.
Takhle by se mělo zařízení na Marsu zabydlet: