NASA plánuje na rok 2018 misi ke Slunci. První sondu svého druhu čeká teplota 1370 stupňů Celsia

ČTK ČTK
1. 6. 2017 13:08
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá příští rok vyslat vůbec poprvé sondu ke Slunci. Cílem mise za 1,5 miliardy dolarů (35,2 miliardy korun) bude výzkum sluneční atmosféry. Aparát bude muset vydržet vyšší teploty a více záření než jakákoli jiná sonda v historii. Chránit ho proto bude uhlíkový štít silný dvanáct centimetrů. Sonda se přiblíží ke Slunci v roce 2024 na vzdálenost sedmi milionů kilometrů a čeká ji teplota zhruba 1370 stupňů Celsia. Od získaných dat si vědci slibují například vysvětlení, proč je teplota sluneční koróny (okolí Slunce) o několik řádů vyšší než na povrchu hvězdy.
NASA připravuje průkopnickou misi. Chce vyslat sondu co nejblíže Slunci | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy