Američtí astronauti strávili téměř tři hodiny ve volném vesmíru. Na ISS vyměňovali poškozené relé

ČTK ČTK
23. 5. 2017 18:47
Američtí astronauti v úterý pobývali vně Mezinárodní vesmírné stanice. Vyměňovali poškozené relé, které se o den dříve porouchalo. Náhradní je vybavené vylepšeným softwarem. Úterní neplánovaná pracovní směna načala už třetí stovku pobytů astronautů z ISS ve volném kosmu. Dvojice astronautů byla v úterý mimo orbitální komplex takřka tři hodiny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: SpaceX

ISS - Dvojice amerických astronautů Peggy Whitsonová a Jack Fischer v úterý absolvovali úspěšný pracovní pobyt vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Whitsonové se podařilo vyměnit poškozené datové relé. Úterní neplánovaná pracovní směna načala už třetí stovku pobytů astronautů z ISS ve volném kosmu.

Pracovní směna vně orbitálního komplexu začala ve 14:06 SELČ a trvala dvě hodiny a 46 minut, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Whitsonová, která je velitelkou současné posádky stanice, už v neděli připravila náhradní relé vybavené vylepšeným softwarem, které nahradilo zařízení, jež se porouchalo o den dříve. Zatímco vyměňovala důležitou součástku počítačového systému stanice, její kolega Fischer nainstaloval dvě nové antény umožňující bezdrátové vysílání signálu.

Astronautka musela relé ve volném prostoru znovu složit z jednotlivých náhradních součástek. Přístroj o hmotnosti 23 kilogramů a rozměrech přibližně mikrovlnné trouby je jedním ze dvou, které kontrolují různá zařízení, včetně solárních panelů, chladících systémů, radiátorů a robotických přístrojů v americké části stanice.

"Mám dobrou zprávu," konstatoval mluvčí mise Rob Navias z pozemního řídícího střediska v Houstonu po úspěšné zkoušce nově instalovaného zařízení.

Pro Whitsonovou, která je s více než 560 dny strávenými ve vesmíru rekordmankou mezi americkými astronauty a celosvětovou trojkou, šlo již o desátý pobyt ve volném vesmírném prostoru. Její kolega byl venku teprve podruhé. Podle úterních údajů NASA členové posádek ISS dosud strávili ve volném kosmickém prostoru během 201 pracovních směn dohromady 1250 hodin a 41 minut.

 

Právě se děje

Další zprávy