"Náš milovaný stařík se nevzdá." Stav posledního nosorožce je lepší, Súdán si po dešti hověl v blátě

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 7. 3. 2018 14:16
Minulý týden ošetřovatelé pětačtyřicetiletého Súdána oznámili, že je na konci sil a trpí vážnou infekcí nohy. Nyní se jeho stav mírně zlepšil.
Nosorožec Súdán v rezervaci Ol Pejeta.
Nosorožec Súdán v rezervaci Ol Pejeta. | Foto: Jan Hejl

Nairobi - Stav posledního žijícího samce nosorožce severního bílého se mírně zlepšil. Minulý týden přitom ošetřovatelé pětačtyřicetiletého Súdána oznámili, že je na konci sil a trpí vážnou infekcí nohy.

Vzácný nosorožec žil 34 let v české zoo Dvůr Králové nad Labem. V roce 2009 ho odborníci převezli do keňské rezervace Ol Pejeta v naději, že se přirozeně rozmnoží. To se však nestalo a jeho druh je nyní na samém pokraji vyhynutí.

"Jsme opatrně optimističtí, že Súdán bude na léčbu reagovat příznivě," uvedla rezervace v pondělním prohlášení. V posledních dnech v Keni prší a podle veterinářů to zdraví zvířete pomohlo.

"Déšť Súdánovi zvedl náladu. S pomocí našich ošetřovatelů si užíval válení se v blátě," vzkázala Ol Pejeta fanouškům.

Bez boje se nevzdá

Súdán se v průběhu života stal mementem a symbolem, jak pytláci zabíjejí nosorožce. Vybíjejí je kvůli rohům, které potom za horentní sumy prodávají na černém trhu.

Minulý čtvrtek rezervace Ol Pejeta zveřejnila prohlášení, že veterináři u Súdána objevili hlubokou infekci a jeho budoucnost nevypadá dobře. Nosorožec je navíc velmi starý - pokud by se jeho věk přepočetl na lidský, bylo by mu podle odborníků přes 90 let.

V keňské rezervaci kromě Súdána žijí samice Najin a Fatu. Další známé exempláře nosorožce severního bílého na světě neexistují.

"Odolnost, se kterou Súdán čelí nepřízni osudu, je skutečně obdivuhodná," chválili ho na Twitteru správci rezervace. Nosorožec navzdory pokročilé infekci pravé nohy už v neděli vyšel ze své ohrady a pásl se v širším výběhu. "Náš milovaný Mzee (svahilský výraz pro staříka, pozn. red.) zjevně neztrácí vůli žít. Bez boje se nevzdá," popsala rezervace.

Veterináři však naděje v zázračné uzdravení mírní, i když se o něj v posledních dnech starají 24 hodin denně. "Vředy se zhoršují, protože Súdán často leží," řekla britské stanici BBC Elodie Sampereová z Ol Pejety s tím, že nosorožci zavádějí do ran léčebný přípravek dvakrát za den.

Jedinou nadějí je umělé oplodnění

Poslední nadějí na záchranu Súdánova druhu před úplným vyhynutím je umělé oplodnění. Ošetřovatelé nosorožci odebrali spermie a snaží se o oplodnění vajíček a jejich donošení náhradní matkou příbuzného druhu - nosorožce jižního. Na záchranu nosorožců severních bílých spustili na podzim dárcovskou kampaň.

"Když přijdou návštěvníci k Súdánovi blíž, někteří z nich pláčou," popsal reportérovi Aktuálně.cz keňský ošetřovatel Jacob Anampju v listopadu loňského roku.

Video: Nosorožce Súdána navštívili v Keni reportéři Aktuálně.tv

Nosorožec Súdán v Keni | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy