"Děláme, co můžeme. Myslete na něj." Poslední samec nosorožce, který žil desetiletí v Česku, umírá

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 1. 3. 2018 13:21
Nosorožec Súdán žil v Česku skoro 34 let. Pak ho experti převezli do Keni, protože doufali, že se přirozeně rozmnoží. To se však nestalo.
Nosorožec Súdán v Keni.
Nosorožec Súdán v Keni. | Foto: Jan Hejl

Nairobi (Keňa) - Poslední samec nosorožce severního bílého na světě je na konci sil. Oznámila to rezervace Ol Pejeta v Keni, kam ho v roce 2009 převezli odborníci ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

Nosorožec Súdán žil v Česku skoro 34 let a stal se mementem, jak se pytláci chovají k těmto zvířatům. Zabíjejí je totiž kvůli jejich rohům, které pak prodávají na černém trhu.

Súdánovi je nyní 45 let, což je na nosorožce velmi vysoký věk. "Jeho budoucnost nevypadá dobře. Na konci roku 2017 prodělal infekci pravé nohy, která souvisí s jeho věkem," uvedla rezervace na Twitteru.

"Nyní veterináři objevili infekci mnohem hlubší. Navzdory maximálnímu úsilí odborníků trvá léčba dlouho," stojí v prohlášení s tím, že se veterináři zvířeti věnují 24 hodin denně.

Do Keni ho experti převezli z české zoologické zahrady, protože doufali, že se přirozeně rozmnoží. To se však nestalo.

Poslední nadějí na záchranu druhu před úplným vyhynutím je umělé oplodnění. Ošetřovatelé Súdánovi odebrali spermie a snaží se o oplodnění vajíček a jejich donošení náhradní matkou příbuzného druhu - nosorožce jižního. Na záchranu nosorožců severních bílých spustili na podzim dárcovskou kampaň.

"Když přijdou návštěvníci k Súdánovi blíž, někteří z nich pláčou," popsal reportérovi Aktuálně.cz keňský ošetřovatel nosorožce Jacob Anampju v listopadu loňského roku.

Poslední exemplář vzácného nosorožce dostal jméno podle afrického státu Súdán, kde byl jako dvouletý v roce 1975 odchycen. Ve dvou letech se přesunul právě do zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

"Snažíme se udělat vše, co je v našich silách, ale z jeho zdravotního stavu jsme velmi znepokojeni. Nosorožec je extrémně starý a nechceme, aby zbytečně trpěl," oznámila rezervace. "Prosíme, myslete na něj," stojí v prohlášení.

V keňské rezervaci Ol Pejete žijí ještě další dva exempláře nosorožce severního bílého - samička Najin a její dcera Fatu. Žádní další známí příslušníci tohoto druhu na světě nejsou. Súdána, který je zvyklý na lidi a je velmi krotký, v rezervaci hlídala kvůli pytlákům denně ozbrojená stráž.

Podle Světového fondu na ochranu přírody žilo ještě v roce 1960 více než dva tisíce kusů nosorožců severních bílých. O 20 let později to bylo kvůli řádění pytláků jen 15 zvířat, dnes zbývají poslední tři.

Pytláci za kilogram nosorožčích rohů dostanou na černém trhu až 1,3 milionu korun. Poptávka je hlavně v Asii, kde se z rohoviny vyrábí předražené šperky nebo sošky.

Video: Nosorožce Súdána navštívili v Keni reportéři Aktuálně.tv

Nosorožec Súdán v Keni | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy