Mexiko odhalilo na hranici s USA tajný tunel pašeráků drog

ČTK ČTK
3. 8. 2015 19:45
Tunel je podle policie dílem nechvalně proslulého drogového kartelu ze státu Sinaloa.
Joaquín "Prcek" Guzmán unikal spravedlnosti více než 10 let, než byl dopaden. A už je zase na útěku.
Joaquín "Prcek" Guzmán unikal spravedlnosti více než 10 let, než byl dopaden. A už je zase na útěku. | Foto: Reuters

Mexiko - Mexické úřady odhalily v pohraničním městě Tijuana tunel, kterým chtěl drogový kartel pašovat drogy do Spojených států. Podzemní tunel o délce 123 metrů měl koleje, světla a ventilaci. Informovala o tom dnes stanice BBC s odvoláním na místní policii.

Tunel je podle policie dílem nechvalně proslulého drogového kartelu ze státu Sinaloa. Jeho šéf Joaquín Guzmán přezdívaný "El Chapo" (Prcek) zmizel nedávno z věznice, a to 1,5 kilometru dlouhým tunelem, který vedl přímo z jeho cely. Pátrají po něm tisíce policistů, pomáhají jim i USA.

Krátce před jeho útěkem mexická generální prokuratura vydala příkaz k vydání narkobarona Guzmána do Spojených států. V USA Guzmán čelí obvinění z praní špinavých peněz a zločinného spolčení ve snaze dovézt do země kokain a distribuovat ho na americkém trhu.

Guzmán, který z vězení už jednou v roce 2001 uprchl, je šéfem drogového kartelu Sinaloa. Jeho kartel kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem i přímo ve Spojených státech.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy