Od naší zpravodajky - Dobře informovaní europoslanci se Jurečky například ptali, kdy Česko ratifikuje Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a proč jeho rezort spolupracuje s konzervativní organizací Aliance pro rodinu. Ta prosazuje ústavní definici manželství jako svazku výhradně mezi mužem a ženou a kriticky se staví k právům sexuálních menšin.
"Chci se vás proto zeptat, jak zapracujete na přijetí Istanbulské úmluvy v České republice?" řekla hned jako první německá europoslankyně a sama lidovkyně Christine Schneiderová. Marian Jurečka totiž nejprve představil priority předsednictví, mezi kterými uvedl potírání násilí na ohrožených skupinách na internetu, zejména pak dětech.
Istanbulská úmluva je dokument přijatý Radou Evropy v roce 2011. Většina členských států EU ho ratifikovala, Česko je jednou z pěti zemí unie, které tak neučinily. Proti schválení mezinárodněprávního nástroje se staví zejména vládní ODS a lidovci. Šéf ministerstva spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) krátce po nástupu do funkce uvedl, že vláda ratifikaci odloží.
Na chybějící konsenzus na domácí scéně se také Jurečka odvolal před europoslanci. "Mluvíme tu dnes o respektu," začal ministr a pokračoval: "V České republice i dalších zemích máme vlády a parlamentní většiny, které nemají ambici ratifikovat Istanbulskou úmluvu, a to je potřeba také respektovat."
Výbor to však neuspokojilo a jeho členové se k otázce ratifikace dokumentu v Česku opakovaně vraceli. "Je to proto, že předsednická země by měla jít příkladem," řekl pak Aktuálně.cz a Hospodářským novinám předseda výboru Robert Biedroň. "EU se rozhodla, že její členské státy úmluvu ratifikují. Češi to neudělali, a teď ostatní vedou. Chceme tu proto vidět výsledek," dodal polský socialista.
Právo na interrupci? Povedeme debatu
Další diskutující včetně předsedy Biedroně se zajímali, proč ministerstvo práce a sociálních věcí spolupracuje s konzervativní Aliancí pro rodinu a jak se Jurečka hodlá postavit k výzvě Evropského parlamentu z minulého týdne, aby bylo právo na bezpečnou interrupci zařazeno mezi základní práva občanů EU. Reaguje tak mimo jiné na dění v USA, kde Nejvyšší soud zrušil celoamerické právo na interrupci.
"Je dobré nečíst jen titulky," obrátil se Marian Jurečka na europoslance Biedroně a v sále to poprvé, ne však naposledy, zajiskřilo. "Spolupracuji s desítkou dalších organizací, které se věnují otázkám menšin. Před měsícem jsem měl schůzku se zástupci Jsme fér (spolek prosazující manželství pro všechny, pozn. red.)," řekl ministr.
Interrupce konkrétně nekomentoval. Českým novinářům v Bruselu ale poté řekl, že pokud si státy EU budou přát debatu o zařazení práva na potrat mezi základní práva, české předsednictví tomu bránit nebude. "Pokud to přinese nějaká členská země na jednání Rady, tak o tom povedeme debatu," řekl Jurečka.
Kroky ohledně žen
Ačkoliv z Jurečkova vystoupení bylo patrné, že stojí názorově jinde než výbor, na konci hodinu a půl trvající debaty si vysloužil potlesk od europoslanců, který tu podle předsedy výboru nebývá častý.
"To proto, že diskuse byla opravdu zajímavá," zdůvodnila pro Aktuálně.cz německá socialistka Maria Noichlová. Pohledem jejího výboru má předsednictví "odpovědnost udělat dobrý krok směrem k ženám".
"Bavíme se stále o tom, jestli Istanbulská úmluva ano, nebo ne. Název té úmluvy není důležitý," zmínila europoslankyně. "Klíčový je obsah: potírání násilí na ženách. Budeme proto bedlivě sledovat, co v tomto Česko udělá a zda dotáhne do konce směrnici o transparentním odměňování." Schválení legislativy, která by měla vést ke srovnání platů mužů a žen na stejných pozicích v zemích EU, označil Jurečka za jednu ze svých hlavních ambicí.
Předseda výboru Robert Biedroň pak shrnul, proč je pro europoslance důležité sledovat i takové "detaily", jako je spolupráce českého ministerstva práce s Aliancí pro rodinu.
"Jsem Polák a vím, co se stane, když se lidé u moci spojí s těmito radikály," řekl na účet organizace europoslanec. "Aliance pro rodinu chce zvrátit ženská práva. Kvůli jejich aktivitě máme v Polsku de facto zákaz interrupcí a vláda zavedla povinný registr těhotenství. Z žen se v Polsku staly inkubátory. A my nechceme, aby se něco podobného stalo i Češkám," dodal europoslanec.