Alžír - Po pondělních srážkách mezi čínskou komunitou a alžírskými občany na předměstí města Alžíru panuje ve městě klid, ale napětí je stále hmatatelné.
Na klid v ulicích, které jsou v těchto dnech nezvykle liduprázdné, dohlíží policejní hlídky.
V pondělí totiž mezi příslušníkem čínské komunity a místním obyvatelem vypukla hádka a později i rvačka. Alžířan si nepřál, aby si Číňan zaparkoval auto před jeho obchodem.
„Řekl jsem mu, aby si auto zaparkoval někde jinde, ne před mým obchodem, ale on mě místo toho urazil," cituje agentura Reuters majitele obchůdku Abdelkrim Soulada ve čtvrti Bab Ezzouar, známá mezi místními jako "Čínská čtvrť".
„Tak jsem mu jednu uštědřil a myslel jsem si, že je po všem," přiznal se Soulada. „Ale za půl hodiny se vrátil a s ním asi 50 Číňanů. Jsem rád, že jsem přežil," říká Soulada, kterému skupina čínských nazlobených pracovníků rozbila hlavu.
K rvačkám se podle svědků přidalo asi 60 Alžířanů.
Kombinace faktorů
Analytici popisují srážky mezi alžírskou a čínskou komunitou jako zástupný problém. Mezi oběma skupinami se napětí vyskytuje již delší dobu.
V posledních letech v Alžírsku přistávala letadla plná čínských gastarbeiterů. Hlavním lákadlem je pro ně práce na státem financovaných stavebních projektech. Jejich přítomnost v zemi, kde sedm z deseti mladých Alžířanů pod 30 let je nezaměstnaných, však vyvolává vysoké napětí.
Tamní zaměstnavatelé jsou toho názoru, že je to dáno tím, že Číňané jsou ochotni pracovat za nižší mzdu a často mají i lepší kvalifikaci. Bez nich by alžírská ekonomika nebyla třetí nejsilnější ekonomikou na africkém kontinentě, uvádí britská BBC.
Místním majitelům obchodů vadí i nízké ceny, za které čínští obchodníci prodávají své zboží. Podle alžírských médií v této muslimské zemi pracuje 35 tisíc, mnozí však věří, že čísla jsou daleko vyšší.
NEPOKOJE V JIŽNÍ AFRICE Nepokoje ochromují JAR, fotbalový šampionát je ohrožen |
Sociolog Nacer Jabi, který učí na alžírské univerzitě, říká, že v tom hraje velkou roli „kombinace vysoké nezaměstnanosti a kulturních rozdílů".
„Chudé regiony se vyznačují extrémně vysokou nezaměstnaností, a to způsobuje nevraživost Alžířanů vůči Číňanům, kteří práci mají," vysvětluje Jabi problém pondělních nepokojů.
Čína v Alžírsku
- INFRASTRUKTURA: Alžírsko na rozvoj infrastruktury vyčlenilo milairdy dolarů. Čína získala nejvíce zakázek na stavby budov, dopravních systémů, hydroelektráren a veřejné služby
- VELKÉ KONTRAKTY: Čínské firmy CITIC Group a čínská železniční stavební korporace (CRCC) vyhrála v roce 2006 kontrakt na stavbu dálnice dlouhou 1 216 km. Celková cena projektu je 11 miliard amerických dolarů.
- PRACOVNÍ SÍLA: Čínské společnosti působící nejen na území Alžírska, ale i celé Afriky, často najímají pracovníky z vlastní země.
- DROBNÍ PODNIKATELÉ: Čínští podnikatelé si v Alžírsku pronajímají obchody, ve kterých prodávají zboží za podstatně nižší ceny než místní obchodníci.
- VZTAHY MEZI ČÍNOU A ALŽÍRSKEM: Těsnější vztahy mezi oběma zeměmi začaly po roce 2000, kdy Čínu navštívil alžírský prezident Abdelazíz Buteflika. Jeho čínský protějšek mu návštěvu oplatil v roce 2004.
„Nemůžeme s nimi žít," řekl Reuters majitel obchodu Rachid Azouq. „Pijí alkohol a nerespektují naše tradice. Musí se vrátit zpátky do Číny." Obyvatelé čtvrtě Bab Ezzouar na protest proti čínským přistěhovalcům sepsali petici, ve které žádají místní samosprávu o vyhoštění čínských pracovních migrantů.
Mluvčí čínské ambasády se na místě rvačky snažila své krajany přesvědčit, aby ctili alžírské obyčeje a tradice. Podle ní by však incident neměl nijak narušit pevné vazby mezi Čínou a Alžírskem.
„Naše přátelství s Alžírskem je silné a tato událost nic neznamená ve srovnání se vztahy, které naše země udržují," komentovala událost Ling Jun.
Zrcadlo současnému trendu
Čínu už několik let na africkém kontinentu láká její rozsáhlé přírodní bohatství a nerozvinutá infrastruktura. Minulý rok na tomto nejchudším kontinentu investovala 107 miliard amerických dolarů, čímž předčila Spojené státy.
Vzhledem k recesi, která Ameriku i Evropu nemilosrdně v poslední době zasáhla, analytici očekávají, že tento geopolitický vliv Číny na nejchudším kontinentě na světě nadále poroste. A to i přesto, že Obama měl velké ambice v Africe investovat.
„Nástup Obamy do úřadu měl sice nějaký pozitivní efekt, ale ten už zase vyprchal," míní analytik z jihoafrické konzultační firmy Frontier Advisory Martyn Davies.
„Vracíme se do reality a tou je skutečnost, že současná krize zrychluje geo-ekomické směrování Afriky směrem více k Asii (než k Americe)," říká Martyn Davies.
NEPOKOJE V RUSKU: Dělnický protest v Rusku. Odbory chtějí znárodnit Ladu |
O tom, jak čínští představitelé Afriku nechtějí pustit „z obzoru", svědčí i jejich angažovanost. Zatímco Barack Obama navštívil minulý měsíc „pouze" Ghanu, čínský prezident Chu Ťin-tchao v té době zamířil do zemí čtyř - do Mali, Senegalu, Tanzanie a Mauricia.
Na celém černém kontinentě žije podle odhadů 750 000 Číňanů.