Antananarivo - Z madagaskarské armády se odštěpila vzbouřenecká skupina, která v pátek oznámila, že do hlavního města tohoto afrického ostrovního státu poslala tanky, aby nastolila pořádek - podle svědků však v ulicích města tanky nejsou přítomné.
V posledních dnech se uskutečnily další demonstrace opozice. Opoziční vůdce se odmítl zúčastnit jednání o možném řešení krize. Americký velvyslanec na Madagaskaru varoval, že je země blízko pokraji občanské války.
To jsou poslední události politické krize na Madagaskaru, ve které se o moc přou prezident Marc Ravalomanana a opoziční vůdce Andry Rajoelina. Dochází také ke sporům v armádě.
Během demonstrací a dalších násilností souvisejících s politickou situací v posledních týdnech v zemi zahynulo nejméně 100 lidí.
Jak se vše seběhlo
V prosinci loňského roku televize ovládaná tehdejším starostou metropole Antananarivo Andry Rajoelinou odvysílala rozhovor s bývalým opozičním vůdcem Didierem Ratsirakou, který žije v exilu.
O Madagaskaru
- Značná část obyvatel čtvrtého největšího ostrova světa a bývalé francouzské kolonie se živí zemědělstvím a rybolovem - ze země se například ve větším množství vyváží vanilka a káva.
- Na území ostrova více než sedmkrát rozlehlejšího než Česko žije asi 20 milionů obyvatel.
- Díky rozmanité přírodě - pohořím, plážím a řadě unikátních druhů zvířat a rostlin - jde o turisticky atraktivní oblast.
- Asi polovina obyvatelstva vyznává tradiční místní náboženství, přes 40 procent se hlásí ke křesťanství a 7 procent k islámu.
Následovalo uzavření médií ovládaných Rajoelinou a demonstrace proti tomuto kroku, do jejichž čela se postavil právě tehdejší starosta metropole Rajoelina. Ten obvinil prezidenta Ravalomananu z nastolování diktatury. Prezident naopak obvinil starostu metropole z pokusu o převrat.
Poté byl čtyřiatřicetiletý Rajoelina z postu starosty odvolán. Protivládní demonstrace pokračovaly, některé z nich se proměnily v násilnosti a zemřely desítky demonstrantů.
Tento týden se do sporů ve větší míře zapojila armáda - její velitel dal politikům ultimátum 72 hodin na vyřešení krize s tím, že jinak se armáda do sporů vloží. Poté byl však armádní velitel ze svého postu odvolán.
V armádě se prohlubují spory. Odštěpila se z ní skupina, která odmítla nadále zasahovat proti opozičním protestům.
Velitel této vzbouřenecké skupiny se prohlásil za velitele celé armády a nyní oznámil, že poslal do metropole Antananarivo tanky. Podle něj však nejsou na ulicích, ale na "tajných místech" a mají "zadržet žoldáky, kteří by sem přišli".
Jak píše tisková agentura Reuters, městem se šíří zvěsti, že prezident povolá stovky žoldáků, možná z Jihoafrické republiky, kteří by mu měli pomoci setrvat u moci.
Odštěpenecká armádní skupina tvrdí, že nehodlá zaútočit na prezidentský palác a nedostává příkazy od opozice. Podle svých slov chce pouze nastolit pořádek v zemi, protože politici při řešení krize selhali. Prezident na armádní složky naléhá, aby zůstaly neutrální. Také americký velvyslanec v zemi označil vojenský převrat za nepříliš pravděpodobný.
Podle reportéra stanice France 24, který je nyní v Antananarivu, zatím v okolí prezidentského paláce ani v ulicích tanky nejsou přítomné, byť podle zdrojů z bezpečnostních složek došlo k přesunu malého počtu ozbrojených vozidel.
Co bude dál?
Mezitím pokračují opoziční demonstrace, které mnohdy policie potlačuje.
Ve čtvrtek měla začít jednání o možnostech řešení krize organizovaná představiteli církve. Opoziční vůdce Rajoelina, který je od minulého týdne po pokusu o zatčení pod ochranou OSN, se jednání odmítl zúčastnit a vyzval prezidenta k rezignaci. Opozice podle agentury AFP ohlásila, že nemá ve zprostředkovatele důvěru. Jednání tak bylo odloženo.
Zprostředkování jednání nyní nabídl také senegalský prezident Abdoulaye Wade.
Americký velvyslanec v zemi podle listu The Guardian prohlásil, že Madagaskar "je blízko pokraji občanské války".
Tisková agentura Reuters uvádí, že občanská válka je nejhorším možným scénářem, ke kterému by mohlo dojít například v případě, pokud by armádní vzbouřenci skutečně rozmístili své tanky v metropoli a došlo by ke střetům s dalšími armádními jednotkami a policií. Dalšími možnostmi příštího vývoje jsou podle Reuters hlavně pokračování patové situace, převrat či mírová jednání, která by mohla vyústit v dohodu.