"Ta druhá" Le Penová. Neteř vůdkyně francouzské krajní pravice se hlásí o slovo, teta je proti

Simone Radačičová Simone Radačičová
10. 4. 2017 10:00
Sedmadvacetiletá Marion Maréchal Le Penová patří společně se svojí tetou, favoritkou na úřad francouzského prezidenta Marine Le Penovou k nejvýraznějším tvářím krajně pravicové Národní fronty. Mezi oběma ženami ale panuje napětí. Mladší Marion je především v sociální oblasti mnohem konzervativnější a má blíže ke svému dědovi Jean-Marie Le Penovi, který stranu v 70. letech minulého století založil.
Vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová (vlevo) se svojí úspěšnou neteří Marion (vpravo) v roce 2015.
Vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová (vlevo) se svojí úspěšnou neteří Marion (vpravo) v roce 2015. | Foto: ČTK

Paříž - Když byly Marion Maréchalové Le Penové dva roky, poprvé se společně se svým dědečkem, tehdejším šéfem francouzské protiimigrační Národní fronty Jeanem-Mariem Le Penem, objevila na předvolebních plakátech.

O dvacet let později se z Marion stala nejmladší poslankyní v moderních dějinách Francie.

Aktuálně patří sedmadvacetiletá Marion společně se svojí tetou, favoritkou na úřad francouzského prezidenta Marine Le Penovou, mezi nejvýraznější tváře protiimigrační Národní fronty.

Mezi oběma ženami ale panuje napětí.

Jsem po dědovi

Mladší Marion je především v sociální oblasti mnohem konzervativnější a má v názorech blíž ke svému dědečkovi, který stranu v 70. letech založil.

"Bylo by hloupé, kdybych neřekla, že jsem ideologickou dědičkou svého dědy," přiznala otevřeně v nedávném rozhovoru pro britský list Financial Times.

Staví se proti potratům nebo třeba sňatkům mezi homosexuály. O nich řekl, že "sňatky osob stejného pohlaví otevírají dveře polygamii".

Minulý rok taky vyvolala otevřený konflikt ve francouzské Národní frontě, když řekla, že by si ženy měly za případný potrat platit samy. Partaj pak oficiálně dementovala, že by to bylo součástí stranického programu.

"Ta druhá Le Penová" taky úplně nesdílí ekonomický program francouzské Národní fronty.

Nevystupuje například proti volnému obchodu a není tak silnou zastánkyní ochranářské politiky jako její známější teta Marine. I postoj k euru má mladší Le Penová dlouhodobě umírněnější.

Nekritizují se veřejně

Úspěšná mladá politička sice se svojí tetou nevychází příliš dobře. Do jejího sporu s otcem Jeanem-Marie Le Penem se ale veřejně nezapojila. Přestože sympatie k dědečkovi neskrývá. 

Marine Le Penová v roce 2011 převzala vedení francouzské Národní fronty po svém otci a rozešla se s ním kvůli tomu ve zlém. 

Marine se ale podařilo očistit stranu od nálepky antisemitské a xenofobní partaje, kterou jí dal právě Jean-Marie Le Pen.

Spor se vyhrotil loni, kdy byl Le Pen ze strany vyloučen. Marion svoji tetu v tomto kroku veřejně nepodpořila. Ale ani ji hlasitě nekritizovala. 

Marine, která by se podle nejnovějších průzkumů měla bez problémů dostat do druhého kola nadcházejících prezidentských voleb ve Francii, nedávno prohlásila, že její neteř Marion je nezkušená.

Na otázku francouzského tisku, jakou roli by měla případně sehrát v její vládě, odpověděla, že ministryni z ní neudělá. "Moje neteř? Je poslankyní, to stačí," odsekla Marine s tím, že neteři nic nedluží.

"Ministryní? Je mi to jedno. Ale nezkušená? To přehání," řekla pak podle týdeníku Journal du Dimanche Marion Le Penová svým blízkým.

Nová hvězda? Uvidíme

V nadcházejících prezidentských volbách, ve kterých je její teta Marine pořád favoritkou, ale může "ta druhá Le penová" sehrát roli důležitého jazýčku na vahách.

Dokáže Národní frontě nalákat mladé Francouze. Podmanit si může i konzervativní voliče, které zklamal republikán Francois Fillon, který zápasí se skandálem kolem fiktivního zaměstnávání své ženy.

Marion ale může zároveň odradit liberálnější voliče, kteří nesouhlasí s jejími výroky ohledně potratů nebo sňatků homosexuálů.

Francouzská média si pak všímají, že mladá Marion se do prezidentské kampaně své tety nezapojuje a spíš se drží v pozadí.

Podle některých zdrojů se připravuje na parlamentní volby, které se ve Francii budou konat letos v červnu.

Šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová patří mezi favority francouzských prezidentských voleb. Slibuje, že zemi vyvede z EU. | Video: Simone Radačičová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy