Dohoda s Tureckem? Do Evropy si najdeme jiné cesty, ceny falešných pasů porostou, říkají uprchlíci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 3. 2016 15:10
Turecko má podle připravované dohody s Evropskou unií přijímat všechny migranty, kteří nelegálně překročí hranici do Řecka. Ti už nebudou mít šanci dostat se do systému, který by jim mohl zaručit přesídlení do jedné z evropských zemí na základě kvót. Přesídlování z Turecka ale většina z nich stejně nevěří. Raději budou hledat nové cesty, jak se do Evropy dostat na vlastní pěst.
Syrští uprchlíci v Turecku, kterým bezpečnostní složky zabránily v nalodění se na člun do Řecka.
Syrští uprchlíci v Turecku, kterým bezpečnostní složky zabránily v nalodění se na člun do Řecka. | Foto: Reuters

Ankara - "Ta cesta je stejně nelegální. Takže nová pravidla nás neodradí," říká se vzdorem třiadvacetiletá Muna z Damašku. Z Turecka do Řecka se snaží dostat už týden.

O jiném způsobu, jak se do Evropy dostat, zatím neuvažuje.

Spíš si chce pospíšit, než začne platit nová dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem o vracení uprchlíků. Osmadvacítka si od ní slibuje zmírnění migrační krize a především, že udělá přítrž byznysu, který si z uprchlíků udělali pašeráci lidí.

"Lidé, kteří se nebojí nastoupit tady na člun, se samozřejmě nebojí ani nových pravidel," dodává Muna.

Řecko se během posledního roku stalo branou do Evropy, kterou prošly statisíce běženců. Nová dohoda ale stanovuje, že jedinou cestou bude přesídlení na základě kvót, a to přímo z uprchlických táborů v Turecku. Podle ní by měli být všichni, kdo připlují do Řecka, navráceni zpět na tureckou pevninu.

Ke všemu se uzavřela takzvaná balkánská trasa. Omezení průchodnosti svých hranic už oznámily Slovinsko, Srbsko i Makedonie.

Pro uprchlíky, kteří do Turecka stále přicházejí, to nepředstavuje příliš veselé vyhlídky.

Dohodě o přesídlování nikdo nevěří

Jak to ovlivní rozhodování jednotlivých běženců a kudy se budou ubírat příští uprchlické vlny, se v Turecku snažil zjistit britský list The Guardian.

Ohledně samotného přesídlování mezi nimi panuje skepse. Raději najdeme nové cesty, jak se do Evropy dostat, shodují se.

Důvody pro jejich cestu zůstávají stále stejné - válka v Sýrii a omezené pracovní možnosti v Jordánsku a Turecku, kam před ní prchají.

Při překročení řeckých hranic by jim ale nově hrozila ztráta možnosti přístupu do systému přesídlování a museli by zůstat v Turecku.

"S takovou se na cestu po moři do Řecka už nikdo nevydá," myslí si Masud, který do Řecka připlul už loni a nyní žije se svou rodinou v Německu. "Řecko už využívat nebudou, ale najdou si do Evropy jiné cesty."

Nové trasy znamenají více peněz do kapes převaděčů

Po celkovém uzavření balkánské trasy se přílivu uprchlíků obává například Albánie, jak tvrdí list The Economist.

Země, která před 25 lety byla sama zdrojem tisíců uprchlíků, kteří se stěhovali především do sousední Itálie, zatím ale zaznamenala jen hrstky odvážlivců. Mezi běženci se šíří zvěsti, že je Albánie nebezpečná.

Navíc ani Albánci nejsou připraveni vítat uprchlíky s otevřenou náručí. Naopak posilují pohraniční a pobřežní kontroly.

Další možné způsoby, jak se vyhnout Řecku, zahrnují Libyi a riskantní plavbu do Itálie, překročení hranic v Bulharsku nebo námořní cestu přes Černé moře na Ukrajinu. Narůst může také počet pokusů do Evropy jednoduše doletět. Taková cesta ovšem vyžaduje doklady.

S novými nápady na řešení jistě přijdou převaděči, kteří si z migrační krize udělali živobytí a kteří prosperující obchod s falešnými doklady jedině přivítají.

"Lodě jsou nejlevnější způsob, ale lidé používají nejrůznější způsoby, jak se do Evropy dostat - falešné pasy a osobní doklady, jiné trasy," objasňuje situaci mladý Syřan Baz žijící v Turecku. "Jen cena teď bude vyšší než předtím."

Obává se nejhoršího. Že dohoda o přesídlování uprchlíků z Turecka bude jen pouhým slovem na papíře, stejně jako se jím stala dohoda o kvótách. A lidé na útěku si budou muset poradit sami.

Ještě hůře to vidí Mohamed Ali Salih z nevládní organizace věnující se pomoci syrským uprchlíkům. "Syřané se stali komoditou k obchodování na mezinárodní burze, ale nikdo nemyslí na řešení příčin problému. Každý jen přemýšlí nad tím, jak hodit problém na druhé," říká.

Migranti a uprchlíci, kteří uvízli na řecko-makedonské hranici, jsou po summitu EU zklamaní, že rozhovory s Tureckem nevyřešily jejich situaci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy