Lidé v Náhorním Karabachu nemají jídlo ani palivo. Arménie chystá humanitární konvoj

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2023 13:11
Vedení Náhorního Karabachu v pátek oznámilo dosažení dohody o příjezdu humanitárního konvoje z Arménie. Poradce prezidenta mezinárodně neuznávané karabašské republiky David Babajan agentuře Reuters řekl, že situace v separatistickém regionu je tvrdá - lidé mají hlad, nefunguje elektřina a chybí palivo.
Poničené domy ve Stěpanakertu, hlavním městě Náhorního Karabachu.
Poničené domy ve Stěpanakertu, hlavním městě Náhorního Karabachu. | Foto: Reuters

Poradce ázerbájdžánského prezidenta Hikmet Hadžijev mezitím slíbil, že Baku zajistí, aby civilisté mohli bezpečně cestovat vlastními automobily po silnici, která vede z horské oblasti do Arménie.

Zároveň však jednání s Ázerbájdžánem podle Babajana nepřineslo konkrétní výsledky o možných bezpečnostních zárukách nebo amnestii. "Tyto otázky musí být ještě vyřešeny," řekl poradce prezidenta karabašské republiky. Podle Reuters Baku předpokládá amnestii pro karabašské bojovníky, kteří složí zbraně. Někteří však prý už uvedli, že budou v odporu pokračovat.

Na základě dohody by měl v pátek dorazit do regionu humanitární konvoj přes Lačinský koridor, což je jediná pozemní spojnice regionu s Arménií. Ázerbájdžán fakticky blokuje Karabach už více než devět měsíců. Na dotaz, zda etničtí Arméni z oblasti odcházejí, Babajan odpověděl, že k rozsáhlému přesunu lidí zatím nedošlo, jelikož region je fakticky v obležení.

Náhorní Karabach je formálně součástí Ázerbájdžánu, ale žijí v něm převážně etničtí Arméni. Enklávu za podpory Jerevanu i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů svedených s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s enklávou i část Karabachu.

Tento týden Ázerbájdžán podnikl bleskovou ofenzívu do regionu a poté, co se karabašské úřady vzdaly, prohlásil, že nad oblastí obnovil svou svrchovanost.

 

Právě se děje

Další zprávy