Nafta ze zkrachovalé Viktoriagruppe už je na cestě do Česka, dorazit by mohla ve čtvrtek

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2016 18:49
První vlak s českou naftou uskladněnou v skladu zkrachovalé Viktroriagruppe by do České Republiky mohl dorazit už ve čtvrtek. "První vlak s naftou byl během úterý a dneška naložen. Dnes odpoledne byl celně odbaven. Před chvíli jsem informoval pana premiéra, že v 15:30 vlak opustil bránu skladu v Kraillingu," uvedl Pavel Švagr ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Česko má v bavorském Kraillingu naftu za zhruba 1,2 miliardy korun, po vyhlášení insolvence firmy se k ní ale nemohlo skoro dva roky dostat.
Sklad nafty v Německu
Sklad nafty v Německu | Foto: ČTK

Praha - První vlak s českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé společnosti Viktroriagruppe by mohl do Česka přijet už ve čtvrtek. Na dnešním mimořádném briefingu to uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Stáčení nafty ve skladu státního distributora paliv Čepro v Třemošné u Plzně podle něj začne v pátek. Ze skladu v bavorském Kraillingu vlak vyjel ve středu.

"První vlak s naftou byl během úterý a dneška naložen. Dnes odpoledne byl celně odbaven. Před chvíli jsem informoval pana premiéra, že v 15:30 vlak opustil bránu skladu v Kraillingu," uvedl Švagr.

Kdy přesně vlak do ČR dorazí, nechtěl říct, záleží podle něj na plynulosti dopravy. "Především kolem Mnichova je totiž hustá železniční doprava, říkat konkrétní čas by proto byl pouze odhad," řekl Švagr. Dodal, že vlak do Německa vyjel z ČR v pondělí ráno, do Kraillingu dojel v úterý. Kdy přijedou do ČR další vlaky, bude oznámeno na páteční tiskové konferenci v Třemošné.

Česko má v bavorském Kraillingu naftu za zhruba 1,2 miliardy korun, po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe se k ní ale nemohlo skoro dva roky dostat. Švagr uvedl, že nafta bude do Česka vlaky převezena postupně. Celkem má být vypraveno kolem 70 vlaků. První vlak má podle Švagra ve 20 cisternách převést 980 tun nafty. Dopravu zajistí Čepro, smluvním dopravcem je ČD Cargo. Švagr už dříve uvedl, že přeprava paliva nebude stát více než 60 milionů korun.

Sklad v létě definitivně převzal nový vlastník, společnost Krailling Oils Development. Převozu nafty zpět do ČR dříve bránila rozbitá železniční vlečka v areálu skladu. Místní firma, kterou najal nový vlastník, ji začala opravovat na konci srpna. Jednatelka Krailling Oils Development Kateřina Radostová řekla, že vlečka už byla uvedena zpět do provozu.

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004, který v roce 2010 uzavřela SSHR. Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení správy ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy