Naděje pro Řecko: Pomoct by mohly miliardy eur z Ruska

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 4. 2015 16:00
Mělo by se jednat o zálohu za budoucí zisky, které Rusko získá z provozování plynovodu Turkish Stream.
Alexis Tsipras a Vladimir Putin.
Alexis Tsipras a Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Atény - Řecko, kterému hrozí bankrot, se začátkem příštího týdne chystá podepsat s Ruskem smlouvu v hodnotě několika miliard eur. Píše o tom internetový portál německého týdeníku Der Spiegel. Kontrakt se má týkat plynovodu Turkish Stream, kterým přes Turecko a Řecko do Evropy poteče ruský plyn.

Moskva ale informaci německého časopisu vzápětí popřela. Atény údajně peníze dostanou formou zálohy, podle Spiegel Online se hovoří o třech až pěti miliardách eur (asi 82 až 137 miliard korun).

Vysoce postavený nejmenovaný činitel řecké vládní strany Syriza řekl, že smlouva by mohla v Řecku "obrátit situaci". Hluboce zadlužená země se v současnosti snaží s věřiteli vyjednat další záchrannou půjčku, její vláda ale musí nejprve předložit program reforem. Zatím však nepřišla s ničím, co by věřitelé považovali za přijatelné.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes agentuře RIA Novosti řekl, že žádná dohoda o ruské záloze na budoucí řecké výnosy uzavřena nebyla. Prezident Vladimir Putin sám při nedávné besedě s občany řekl, že o finanční pomoc se na Rusko nikdo neobracel, připomněl mluvčí. "Rusko finanční pomoc neslibovalo, protože o ni nikdo nepožádal," dodal.

Snaha odsunout jednání s věřiteli

Rusko s Řeckem smlouvu údajně podepíše v úterý. Tento týden o ní v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem měl jednat řecký premiér Alexis Tsipras a ministr energetiky Panajotis Lafazanis.

Peníze z Ruska budou zálohou za budoucí zisky, které Řecko získá z výběru tranzitních poplatků. Plynovod Turkish Stream má podle současných plánů začít fungovat v roce 2019.

Podle sobotního vydání řeckého hospodářského týdeníku Agora kabinet v Aténách sází právě na smlouvu s Ruskem. "Vláda doufá, že prostřednictvím Kremlu získá tak potřebné finanční prostředky. Takto chce jednání s evropskými partnery (ohledně další půjčky) přesunout na červen," píše Agora.

Podle nejmenovaného vysoce postaveného zástupce řeckého ministerstva financí, na kterého se v pátek odvolávala agentura Reuters, musí řecká vláda využít posledních zbytků hotovostních rezerv, aby byla schopna na konci tohoto měsíce vyplatit důchody a mzdy státních zaměstnanců.

 

Právě se děje

Další zprávy