Po pádu letounu v Etiopii zemřelo všech 157 lidí, mrtví jsou i čtyři Slováci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2019 23:24
Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo na trase z Addis Abeby do Nairobi. Na palubě bylo podle mluvčího Ethiopian Airlines 149 pasažérů a osmičlenná posádka. Nikdo z nich nehodu nepřežil.
Místo leteckého neštěstí v Etiopii. | Video: Reuters

Zprávu o 157 mrtvých potvrdila i etiopská státní televize s tím, že na palubě byli lidé ze 33 zemí. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že podle jeho informací žádný český občan nezahynul. Mezi oběťmi jsou však čtyři lidé slovenské národnosti. Podle agentury AP byli v letadle lidé, kteří mířili do keňské metropole na akci OSN.

Letadlo havarovalo šest minut po startu asi 50 kilometrů jihovýchodně od etiopské metropole. Příčina pádu zatím není zcela jasná. Švédský server flightradar24, který sleduje letecký provoz, oznámil, že letadlo nemělo po startu "stabilní vertikální rychlost".

Boeing 737 etiopských aerolinií.
Boeing 737 etiopských aerolinií. | Foto: Shutterstock.com

Mluvčí letecké společnosti bez dalších podrobností řekl, že kontakt s posádkou byl přerušen v 8:44 ráno (6:44 SEČ) nad Bishoftu, které leží jihovýchodně od etiopské metropole. Letadlo z Addis Abeby odstartovalo v 8:38 místního času.

Šéf aerolinek Ethiopian Airlines podle agentury Reuters uvedl, že pilot zříceného letadla měl "excelentní letové záznamy". Kapitán po startu nahlásil technické problémy a žádal o návrat na letiště v Addis Abebě. 

Slováci mezi mrtvými

Podle Pravda.sk je mezi oběťmi manželka, dcera a syn slovenského poslance a místopředsedy Slovenské národní strany Antona Hrnka. Při nehodě zemřela i charitativní pracovnice ze Slovenska, která cestovala do Keni. 

Vedení aerolinek oznámilo, že mezi mrtvými je 32 Keňanů, 18 Kanaďanů, devět Etiopanů, osm Italů a stejný počet Číňanů a Američanů, sedm Britů a sedm Francouzů, šest Egypťanů a pět Nizozemců. Po čtyřech obětech mají podle dosavadních informací Indie a Slovensko, po třech Austrálie, Švédsko a Rusko, po dvou Maroko, Španělsko, Polsko a Izrael. Jednoho občana ztratily Belgie, Indonésie, Somálsko, Norsko, Srbsko, Togo, Mozambik, Rwanda, Súdán, Uganda a Jemen. Čtyři lidé na palubě použili pas OSN a jejich národnost není zatím jasná. O případných českých obětech české ministerstvo zahraničí zprávy nemá.

Trosky etiopského letounu.
Trosky etiopského letounu. | Foto: Reuters

"Nikdo nám nic neřekl"

Nejmenovaný svědek nehody britské BBC popsal, že po dopadu letounu na zem spatřil velké plameny. "Výbuch a oheň byly tak silné, že jsme se nemohli vůbec přiblížit. Všechno je spálené," prohlásil.

Úřad etiopského premiéra oznámil na twitteru vyjádřil soustrast rodinám obětí. "Úřad předsedy vlády chce jménem vlády a etiopského lidu vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám, které ztratily své blízké, kteří byli dnes ráno v letadle Boeing 737 společnosti Ethiopian Airlines při pravidelném letu do Nairobi," stojí v twitterové zprávě. Lítost nad neštěstím vyjádřil na twiteru také keňský prezident Uhuru Kenyatta.

Hasiči směřují k místě nehody etiopského boeingu
Hasiči směřují k místě nehody etiopského boeingu | Foto: Reuters

Na letišti v Nairobi se shromažďovali příbuzní, kteří čekali na informace od úřadů. "Čekáme na maminku. Doufáme, že nakonec letěla jiným letem. Nebere nám telefon," citovala agentura Reuters Wendy Otienovou.

Šestačtyřicetiletý Robert Mutanda v Keni očekával svého švagra, cestujícího z Kanady. "Ne, nikoho z aerolinek jsme na letišti neviděli," stěžoval si Reuters na nedostatečné informování.

Druhá fatální nehoda za půl roku

Leteckou trasu mezi Addis Abebou a Nairobi využívají turisté mířící na safari ve východní Africe. Do letadel nastupují ale také čínští podnikatelé.

Žena čekající na letišti v Nairobi. Na palubě zříceného letounu byl její snoubenec.
Žena čekající na letišti v Nairobi. Na palubě zříceného letounu byl její snoubenec. | Foto: Reuters

Státní Ethiopian Airlines se označuje za největší leteckou společnost v Africe. Zřídila už informační linku, která bude k dispozici rodinám a přátelům lidí, kteří byli v letadle. Některé lety z Addis Abeby byly ráno zrušeny nebo zpožděny. Ethiopian Airlines má ve svém arzenálu 100 letadel a loni přepravila přes deset milionů pasažérů.

Podle dostupných zpráv letadlo, které se v neděli zřítilo, byl nový model Boeingu 737 MAX. Právě tento typ letadla loni v říjnu spadl do Jávského moře na letu z Jakarty se 189 lidmi na palubě. Firma Boeing tehdy vydala upozornění, že vadný senzor může posádce zkomplikovat ovládání stroje, což "může vést k nárazu do terénu".

Za pravděpodobnou příčinu nehody indonéského letadla se uváděl automatický systém ovládající stabilizátory. Dostával zřejmě špatné vstupní informace o rychlosti a výšce a namířil letoun dolů. Údaje obsažené v nalezeném záznamníku letu potvrdily, že stroji špatně fungoval ukazatel rychlosti, a to při čtyřech jeho posledních letech. Společnost Lion Air, které letadlo patřilo, přitom tvrdila, že problémy byly odstraněny.

Společnost Ethiopian Airlines měla naposledy velkou nehodu v roce 2010, kdy její letadlo spadlo krátce po startu z Bejrútu. Zabilo se tehdy 90 lidí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy