Na Srí Lance zuří těžké boje, obavy o civilisty rostou

Pavel Vondra
30. 3. 2009 11:16
Podle OSN v zóně konfliktu umírá zhruba 50 civilních obyvatel denně
Vojáci srílanských ozbrojených sil hlídkují ve člunu na laguně u města Mullaitivu, kde probíhají boje mezi armádou a bojovníky LTTE
Vojáci srílanských ozbrojených sil hlídkují ve člunu na laguně u města Mullaitivu, kde probíhají boje mezi armádou a bojovníky LTTE | Foto: Reuters

Colombo/New York - Na Srí Lance pokračují intenzivní boje mezi vládními jednotkami a povstalci z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), které armáda obklíčila a sevřela na území o odhadované rozloze necelých 25 kilometrů čtverečních.

Armáda v pondělí oznámila, že v čerstvých střetech zabila nejméně 55 bojovníků LTTE a opět o kus posunula frontovou linii.

Jak uvedl mluvčí srílanských ozbrojených sil Udaya Nanayakkara, v noci na dnešek došlo v blízkosti města Chalai na severovýchodním pobřeží Srí Lanky ke čtyřhodinové bitvě mezi vládními jednotkami a Mořskými Tygry, námořním křídlem LTTE. Povstalci v ní podle něj ztratili čtyři plavidla a 26 mužů včetně svého vrchního velitele.

Během předchozích nedělních střetů ve vnitrozemí podle armádního mluvčího přišlo o život 29 rebelů a vojákům se údajně podařilo prorazit opevněnou obrannou linii LTTE.

Povstalci tyto informace zpochybňují a tvrdí, že se jim daří armádní ofenzívu odrážet. Tvrzení obou stran nelze nezávisle ověřit, neboť novináři nemají do zóny konfliktu přístup.

(Ne)bezpečná zóna

Jelikož se ale obklíčené teritorium do značné míry překrývá s tzv. bezpečnou zónou, kterou na severovýchodě ostrova armáda počátkem roku ustanovila pro civilní obyvatelstvo žijící v oblasti bojů, rostou obavy o osud několika desítek tisíc tamilských civilistů, kteří se de facto stali rukojmími vrcholícího konfliktu.

Podle OSN může být takto ohroženo až 190 tisíc civilistů, srílanská vláda tvrdí, že jich na daném území není více než 70 tisíc. 

Rada bezpečnosti OSN se kvůli situaci na Srí Lance tento týden dokonce sešla za zavřenými dveřmi k neformálnímu jednání. Kvůli odporu Číny a Ruska, jež označují válku na Srí Lance za vnitřní záležitost této země, která nijak neohrožuje mezinárodní mír, ale její debata neměla žádný konkrétní výstup.

Podle šéfa humanitárních operací OSN Johna Holmese nicméně umírají kvůli střelbě z obou stran každý den desítky nevinných lidí - za poslední dva měsíce počet civilních obětí údajně dosáhl téměř tří tisíc.

Srílanská vláda tvrdí, že jde o nepodložená tvrzení. Odmítá, že by bezpečnou zónu úmyslně ostřelovala a veškeré strádání civilistů klade za vinu výhradně bojovníkům LTTE, kteří je prý nenechají oblast opustit a drží je tam jako živé štíty.

Povstalci ovšem tvrdí, že tamilské obyvatelstvo s nimi zůstává na obklíčeném teritoriu dobrovolně, protože se bojí odejít do vládou zřízených uprchlických táborů, kde jsou prý Tamilové ze strany většinových Sinhálců šikanováni (jako ostatně v celé zemi, jak tvrdí LTTE, která právě proto před 25 lety zahájila boj za vlastní tamilský stát - Ílam - na Srí Lance).

HRW: Na vině jsou obě strany

To poněkud zpochybňuje fakt, že za poslední dva týdny ze zóny konfliktu prchá podle dostupných informací v průměru tisíc lidí denně - někteří na člunech, jiní po zemi, ovšem vždy za velikého rizika, že se dostanou pod palbu.

Tamilští civilisté prchají z oblasti bojů
Tamilští civilisté prchají z oblasti bojů | Foto: Reuters

Podle organizace Human Rights Watch přitom není bez viny ani jedna strana. Už před měsícem ve své detailní zprávě nazvané "Srí Lanka: Ukončete válku proti civilistům" HRW konstatovala, že válečné a humanitární právo porušují jak armáda, tak LTTE.

Mezi nejzávažnějšími zdokumentovanými případy bylo ostřelování hustě obydlených oblastí včetně nemocnic armádou a nucené rekrutování nových bojovníků včetně dětí do řad LTTE.

 

Právě se děje

Další zprávy