Vulkán, jehož základna dosahuje průměru 30 kilometrů a výška překračuje 400 metrů, má vrchol pouhých sedm metrů pod hladinou moře.
Nový výzkum italského Státního ústavu pro geofyziku a vulkanologii ukázal, že to, co bylo kdysi považováno za pouhou trhlinu, je největším italským podmořským vulkánem.
Empedoklés erupcí nehrozí
Sopka byla pojmenovanýma po řeckém filosofu Empédoklovi, který definoval jako základní látky všeho bytí, dodnes známé čtyři elementy: oheň, vodu, vzduch a zemi. Podle legendy spáchal tento filosof sebevraždu pádem do soptícího kráteru sicilské Etny.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Indonéská sopka Merapi už zabíjí
- Video: Výbuch sopky v Kolumbii
- Komory jsou ohroženy po výbuchu sopky
Doktor Giovanni Lanzafame jako vedoucí výzkumu řekl novinářům, že vulkán, který zahrnuje několik vrcholků považovaných ještě před časem za samostatné sopky, má několik fumarol, kterými se derou ze zemského nitra na povrch pára a plyny.
"Strach ale není na místě, v nejbližší době k žádné erupci nedojde," ujistil posluchače vulkanolog.
Cesare Corselli, jeden z mužů, který se výzkumu účastnil, také dlouhou dobu předpokládal, že se pod hladinou moře jižně od Sicílie nachází několik menších vulkanických center. Zjištění Lanzafameho ho proto překvapilo.
Na objev přivedl vědce mizející ostrůvek
Na existenci sopky přišli vědci, když zjišťovali, jak to vlastně je s podivným ostrůvkem Ferdinandea, který se v minulých staletích čas od času u Sicílie vynořil, aby opět brzy zmizel pod mořskou hladinou.
Poprvé byl tento ostrůvek zaznamenán v době punských válek, v nichž se ve třetím století před naším letopočtem střetly Řím a Kartágo. Později se vědci domnívali, že jde o vrcholek nějakého podmořského vulkánu, teď ale zjistili, že je to součást mohutného Empedokla - nyní pasovaného na největší italskou podmořskou sopku.
Ferdinandea se kuriózně stala i předmětem diplomatických tahanic a v roce 1831 zabránilo válečnému střetu mezi tehdejším Neapolským královstvím a Anglií jen to, že ostrůvek zmizel stejně rychle, jak se předtím znenadání objevil.
Italští vědci si uvědomili, že pátrání po ostrůvku i sopce by mohlo zajímat i laickou veřejnost, a tak natočili dokumentární film Lov na vulkán, který se v Itálii dostane do projekce už letos na podzim.
Vědec Giovanni Lanzafame na svém výzkumu pracoval více než rok, teprve poté se rozhodl celou věc zveřejnit.