Kosovská Mitrovica - Přesně měsíc od jednostranného vyhlášení samostatnosti Kosova jsou v oblasti zatím největší nepokoje. Podle mluvčího francouzských vojáků NATO se ráno ve městě Kosovská Mitrovica jednotky NATO a OSN dostaly pod palbu z automatických zbraní.
Zraněno bylo nejméně dvaadvacet polských a čtrnáct ukrajinských policistů a několik dalších příslušníků OSN a NATO, na které Srbové zaútočili podomácku vyrobenými výbušninami, kameny a granáty.
Podle srbského ředitele městské nemocnice jsou vážně zraněni tři Srbové. Jeden těžce zraněný, postřelený demonstrant, musel být ve vážném stavu přepraven do větší nemocnice v srbském městě Kragujevac.
Podle srbských médií bylo zraněno zhruba 70 obyvatel města.
Mluvčí francouzských jednotek KFOR v Kosovské Mitrovici však prohlásil, že vojáci mezinárodních sil stříleli pouze do vzduchu.
Policisté OSN už dostali rozkaz, aby se z oblasti nepokojů stáhli. Na místě zůstávají vojáci NATO.
Čeští vojáci, kteří působí v jiné části Kosova, se akce nezúčastnili.
Boj o budovu soudu
V Kosovské Mitrovici jednotky OSN a NATO v pondělí brzy ráno získaly zpět kontrolu nad budovou OSN, kterou v pátek násilím obsadili Srbové.
Čtěte také: Nepokoje v Kosovu. Srbové obsadili soudní budovu OSN
Akce se zúčastnily stovky vojáků mezinárodních sil. Do připravených policejních vozů příslušníci mezinárodních jednotek přepravili s pouty na rukou desítky Srbů, kteří hlídali v soudní budově. Ti zprvu nekladli odpor.
Poté se však ve městě začaly shromažďovat stovky lidí, kteří zaútočili kameny a zápalnými lahvemi na vojáky sil KFOR a příslušníky OSN.
Došlo také k výbuchu, který zranil nejméně tři příslušníky OSN. Dalších desítky vojáků mezinárodních jednotek byly zraněny během střetů s demonstranty. Těžce zraněni jsou také nejméně tři Srbové, podle srbských médiích jsou zraněny desítky lidí.
Srbsko už obvinilo mezinárodní organizace z nasazení přílišné síly při ranním obsazování soudní budovy OSN. O situaci ohledně Kosova Srbové podle jejich premiéra Vojislava Koštunici jednají s Ruskem, srbským spojencem.
Násilnosti v rozděleném městě
K nepokojům dochází přesně měsíc od jednostranného vyhlášení samostatnosti Kosova na Srbsku. Oblast obývají většinoví Albánci a menšina Srbů, která v dvoumilionovém Kosovu čítá asi 100 až 120 tisíc lidí.
Právě v Kosovské Mitrovici je dlouhodobě velké etnické napětí. Město je rozděleno řekou Ibar na srbskou a albánskou část.
Čtěte také: Původní reportáže Aktuálně.cz z čerstvě nezávislého Kosova
Nezávislost Kosova zatím uznalo asi třicet států, včetně USA, Francie nebo Německa. Srbští představitelé opakovaně prohlásili, že samostatnost Kosova nikdy neuznají. Proti nezávislosti Kosova je také Rusko.
Česko prozatím nezávislé Kosovo neuznalo.