Policie zadržela muže, který v Chicagu zastřelil sedm lidí. Útok plánoval týdny

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2022 19:49
Policisté v Highland Park na předměstí Chicaga vypátrali muže, který je podezřelý ze zastřelení sedmi lidí při průvodu k pondělnímu Dni nezávislosti. Později uvedli, že svůj útok plánoval několik týdnů. Motiv střelby, při které bylo dalších zhruba 30 lidí zraněno, ale stále není jasný.
Policejní výsadek po střelbě do průvodu v Chicagu.
Policejní výsadek po střelbě do průvodu v Chicagu. | Foto: Reuters

Policie v Highland Park už dříve uvedla, že podezřelý se jmenuje Robert E. Crimo III. a že teď je v zadržovací vazbě. Policisté se domnívají, že jednadvacetiletý muž si vysoce výkonnou pušku, kterou při útoku použil, koupil legálně. Do davu ze střechy vypálil více než 70 ran. Předpokládají také, že se podezřelý převlékl do ženských šatů, aby splynul s davem, který prchal z místa činu. Policie dodala, že stále neví, jaký byl motiv střelby. Podezřelý policistům několik hodin po útoku unikal, později ale obklíčili jeho dům. 

Průvod ke Dni nezávislosti ve městě Highland Park se v pondělí dopoledne náhle zastavil, když se asi deset minut po jeho začátku ozvala střelba a stovky lidí začaly hledat místo k úkrytu. Střelec zaútočil na trase průvodu, kde se lidé sešli už dříve během dne, aby si zajistili místa s dobrým výhledem. Při střelbě se ale - někteří z nich viditelně zakrvácení - ve zmatku rozprchli.

Podle chicagské televize CBS 2 se lidé rozeběhli poté, co uslyšeli několik hlasitých ran. "Všichni utíkali, schovávali se a křičeli," řekla digitální producentka CBS 2 Elyssa Kaufmanová, která byla v průvodu. Stovky prchajících návštěvníků oslav, které začaly v 10 hodin místního času (17 hodin SELČ), za sebou zanechaly židle, kočárky, deky a další osobní věci.

Do průvodu se chystala i Gina Troianiová se svým synem, když uslyšela hlasitý zvuk, který považovala za ohňostroj - dokud neslyšela, jak lidé křičí něco o střelci. "Prostě jsme začali utíkat opačným směrem," řekla agentuře AP. Na videu, které Troianiová natočila na svůj telefon, je vidět, jak jsou některé děti viditelně vyděšené hlasitým hlukem a běží na stranu silnice, zatímco nedaleko houká siréna.

"Byl to prostě strašný chaos," řekla. "Byli tam lidé, kteří se oddělili od svých rodin a hledali je. Jiní prostě opustili své vozy, popadli své děti a začali utíkat," dodala.

"Domnívali jsme se, že se jedná o dělobuchy," řekla stanici CNN další účastnice pochodu Zoe. Vážnost situace si uvědomila, až když uviděla jednu dívku, která silně krvácela. Podle ní v průvodu pak vypukla panika a lidé do sebe tlačili a zakopávali o sebe.

Debbie Glickmanová, další obyvatelka Highland Parku, uvedla, že se se svými kolegy chystala odbočit do hlavní části průvodu, když viděla, jak z místa utíkají lidé. "Lidé křičeli: 'Je tam střelec, je tam střelec, je tam střelec,'" řekla Glickmanová. "Tak jsme prostě utíkali. Prostě jsme utíkali. Dole to vypadalo jako masový chaos," uvedla.

Biden: Boj proti epidemii násilí nevzdám

"V den, kdy se shromažďujeme, abychom oslavili svobodu a (naše) společenství, truchlíme nad tragickou ztrátou životů a zápasíme s terorem," uvedla starostka města Nancy Roteringová.

Americký prezident Joe Biden a jeho manželka Jill po pondělních událostech z Highland Park uvedli, že jsou šokováni "nesmyslným násilím spáchaným zbraní, které na letošní Den nezávislosti znovu rozeselo smutek mezi Američany".

Prezident nedávno podepsal nový zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní. Agentura Reuters ho označila za nejvýznamnější normu v této oblasti za posledních 30 let, i když žádné převratné změny nepřináší. Biden proto v pondělí řekl, že je potřeba udělat více. "Boj proti epidemii, jakou je násilí způsobené střelnými zbraněmi, nevzdám," prohlásil.

Ve Spojených státech jde o další z řady násilných činů s použitím střelné zbraně. Masakr s největším počtem obětí v poslední době spáchal 24. května 18letý mladík na základní škole v texaském Uvalde, kde zastřelil 19 dětí a dvě učitelky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš, v druhém by ho ale porazil Pavel, ukázal průzkum

V prvním kole prezidentské volby podle modelu aktuálního volebního modelu agentury Median dál vede Andrej Babiš, druhé kolo by ale vyhrál Petr Pavel. Na třetí místo se posunuli Marek Hilšer a Danuše Nerudová.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy