Policisté s obušky mlátili demonstranty v hongkongském metru. Protesty pokračují

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2019 23:20
Hongkongští organizátoři v sobotu původně odvolali třináctý protivládní proces, poté co jej tamní policie zakázala. Tisíce demonstrantů ovšem přesto vyšly do ulic. U vládních budov a kasáren se střetli s policií, která použila i slzný plyn a vodní dělo. V noci pak policisté s obušky brutálně napadli ve stanici metra Prince Edward demonstranty, vracející se domů.
Sobotní protest v Hongkongu. | Video: Reuters
Sobotní protesty v Hongkongu. | Foto: Reuters
Sobotní protesty v Hongkongu. | Foto: Reuters
Sobotní protesty v Hongkongu. | Foto: Reuters
Foto: Reuters

Na sobotu připadlo páté výročí rozhodnutí vládní čínské komunistické strany zabránit Hongkongu v konání plně demokratických voleb. Navzdory oficiálnímu zákazu se několik tisíc lidí vydalo do ulic. Jejich protest se pokusila zastavit policie, k jejímu nejbrutálnějšímu zásahu ale došlo až při nočním návratu demonstrantů metrem domů. 

Server The Guardian cituje 31letého Laie, který viděl minimálně 20 policistů čekat na nástupišti metra Prince Edward. Šest z nich poté vběhlo do vagónu metra, kde začali obušky bít cestující.

"Mlátili každého ve vagónu. Začal jsem utíkat, ale viděl jsem jak policisté obušky bijí jednoho člověka do hlavy, přestože ten klečel v rohu," řekl Lai.

Sobotní protest

Lidé v sobotním protestním průvodu byli podle agentury AP většinou starší a klidnější než demonstranti z předchozích týdnů. Střídavě zpívali náboženské písně a popěvky prodemokratického hnutí. "Cítím povinnost bojovat za demokracii. Možná zvítězíme, možná prohrajeme, ale bojujeme," řekl agentuře Reuters o protestech 22letý demonstrant Eric, který si podobně jako mnoho dalších zakrýval tvář deštníkem. Podle něj není možné lidem zakázat protestovat. "Je to jako by lidem zakázali dýchat," dodal.

K prvnímu střetu s policisty došlo v sobotu až před sídlem čínské armády. Policie použila při obraně budovy slzný plyn a vodní dělo. Někteří protestující poté začali na policisty házet zápalné láhve a kameny.

Později docházelo k dalším lokálním střetům s policisty, kteří byli ozbrojení hlavně obušky. K vyvrcholení střetů pak došlo v noci v hongkongském metru.

V pátek úřady v Hongkongu zadržely dva prominentní aktivisty hájící demokratická práva - Joshuu Wonga a Agnes Chowovou. Později byla dvojice propuštěna na kauci poté, co vyslechla obvinění z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí z letošního 21. června.

Účastníci demonstrací požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy".

Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také slíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny nejméně 50 let.

Video: Čína vyslala do Hongkongu vojáky. 

Čínská armáda vyslala do Hongkongu nové vojáky | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy