Policisté s obušky mlátili demonstranty v hongkongském metru. Protesty pokračují

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2019 23:20
Hongkongští organizátoři v sobotu původně odvolali třináctý protivládní proces, poté co jej tamní policie zakázala. Tisíce demonstrantů ovšem přesto vyšly do ulic. U vládních budov a kasáren se střetli s policií, která použila i slzný plyn a vodní dělo. V noci pak policisté s obušky brutálně napadli ve stanici metra Prince Edward demonstranty, vracející se domů.

Na sobotu připadlo páté výročí rozhodnutí vládní čínské komunistické strany zabránit Hongkongu v konání plně demokratických voleb. Navzdory oficiálnímu zákazu se několik tisíc lidí vydalo do ulic. Jejich protest se pokusila zastavit policie, k jejímu nejbrutálnějšímu zásahu ale došlo až při nočním návratu demonstrantů metrem domů. 

Server The Guardian cituje 31letého Laie, který viděl minimálně 20 policistů čekat na nástupišti metra Prince Edward. Šest z nich poté vběhlo do vagónu metra, kde začali obušky bít cestující.

"Mlátili každého ve vagónu. Začal jsem utíkat, ale viděl jsem jak policisté obušky bijí jednoho člověka do hlavy, přestože ten klečel v rohu," řekl Lai.

Sobotní protest

Lidé v sobotním protestním průvodu byli podle agentury AP většinou starší a klidnější než demonstranti z předchozích týdnů. Střídavě zpívali náboženské písně a popěvky prodemokratického hnutí. "Cítím povinnost bojovat za demokracii. Možná zvítězíme, možná prohrajeme, ale bojujeme," řekl agentuře Reuters o protestech 22letý demonstrant Eric, který si podobně jako mnoho dalších zakrýval tvář deštníkem. Podle něj není možné lidem zakázat protestovat. "Je to jako by lidem zakázali dýchat," dodal.

K prvnímu střetu s policisty došlo v sobotu až před sídlem čínské armády. Policie použila při obraně budovy slzný plyn a vodní dělo. Někteří protestující poté začali na policisty házet zápalné láhve a kameny.

Později docházelo k dalším lokálním střetům s policisty, kteří byli ozbrojení hlavně obušky. K vyvrcholení střetů pak došlo v noci v hongkongském metru.

V pátek úřady v Hongkongu zadržely dva prominentní aktivisty hájící demokratická práva - Joshuu Wonga a Agnes Chowovou. Později byla dvojice propuštěna na kauci poté, co vyslechla obvinění z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí z letošního 21. června.

Účastníci demonstrací požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy".

Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také slíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny nejméně 50 let.

Video: Čína vyslala do Hongkongu vojáky. 

Čínská armáda vyslala do Hongkongu nové vojáky | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy