Hongkongská policie zatkla o víkendu 65 demonstrantů, poprvé nasadila vodní dělo

ČTK ČTK
26. 8. 2019 11:32
Během víkendových protestů v Hongkongu bylo zatčeno 65 lidí, nejmladšímu je 12 let. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na pondělní vyjádření místní policie. Ta zároveň potvrdila, že šest mužů zákona v neděli vytáhlo na obranu pistoli a jeden z nich vypálil varovný výstřel. Policie též v neděli použila slzný plyn a poprvé proti protestujícím nasadila vodní dělo. Podle hongkongské vlády bylo zraněno 38 lidí. Policie informovala o 15 zraněných policistech.
Policie v Hongkongu mířila na demonstranty zbraněmi.
Policie v Hongkongu mířila na demonstranty zbraněmi. | Foto: Reuters

Víkendové zatýkání policie odůvodňuje nezákonným shromažďováním, držením zbraní a násilnostmi proti mužům zákona. Na pondělí je naplánovaný mírumilovný protest ve čtvrti Wan Chai, nedaleko sídla policie.

Čínská státní agentura v neděli napsala, že protesty přerostly v "barevnou revoluci" a centrální vláda má v takovém případě právo zasáhnout. "Dochází-li v Hongkongu k výtržnostem, čínská centrální vláda má nejen pravomoc, ale také povinnost zasáhnout," uvedla Nová Čína.

Místní propekingští zákonodárci výstřel ostrým nábojem hájí. Policisté se podle nich bránili před davem. Protestující podle pročínských poslanců zablokovali ulice, někteří z nich napadali policisty a házeli po nich zápalné lahve a jiné předměty.

Agentura Kjódó napsala, že demonstranti zdemolovali několik obchodů a budky pro výběr mýtného.

Prodemokratičtí poslanci tvrdí, že odpovědnost za nepokoje padá na vládu a na policii. To, že propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová v sobotu založila platformu pro dialog, považují za zdržovací taktiku, pokud se Lamová nebude zabývat požadavky protestního hnutí. "To ona by na sebe měla vzít veškerou odpovědnost. Teď se z toho snaží vyvléct a pozornost upoutat na takzvanou platformu," myslí si Kwok Ka-ki z Občanské strany.

V bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny, se konají demonstrace už bezmála tři měsíce. Jejich spouštěčem byl návrh zákona o extradici do pevninské Číny. Postupně přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému.

Protestní hnutí žádá mimo jiné demokratické volby, vyšetření násilností policie, odstoupení Lamové či úplné stažení zákona o extradici.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy