* Gazprom chce od Ukrajiny do konce roku přes miliardu dolarů * Ukrajina spadla do hluboké ekonomické krize * Před dvěma lety přestal proudit plyn do Evropy kvůli Bělorusku
Moskva/Kyjev - Začátek roku bude opět ve znamení nejistého zásobování zemním plynem.
Spor o splácení dluhu a zdražení plynu mezi Ruskem a Ukrajinou může totiž vyústit v přerušení ruských dodávek. Jeden z hlavních plynovodů vede přes Ukrajinu dál na západ do Evropy.
Utažením kohoutků pohrozil už dříve ruský premiér Vladimir Putin. Nyní znovu varoval mluvčí ruského plynárenského gigantu Gazprom Sergej Kuprjanov.
"Nepodepíšem s Ukrajinou smlouvu o zásobování plynem, pokud nebudou uhrazeny všechny pohledávky. A pokud skutečně nebudou, od 1.ledna nejsme vázani žádnými smlouvami na dodávky na Ukrajinu," řekl mluvčí.
Rusko chce, aby Ukrajinci doplatili více než miliardu dolarů. Vláda v Kyjevě se hájí tím, že ve středu zaplatila 800 milionů eur a brzy odešle do Moskvy dalších 200 milionů.
Podle ruské strany je ale celkový dluh ještě vyšší právě o onu miliardu eur. "Částečné splacení neřeší problém," proshlásil zástupce ředitele Gazpromu Andrej Medveděv.
Situaci považují za vážnou i v Bruselu. Evropský komisař pro energetiku Andris Pielbags přijal zástupce ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz.
Eurokomisařova mluvčí prohlásila, že Pielbags je vývojem "velmi znepokojen."
Ukrajina je nyní ve složité situaci. Těžce na ní dolehla globální finanční krize, musela si půjčit více než šestnáct miliard dolarů od Mezinárodního měnové fondu.
Další platby za plyn krizi ještě vyostří. Gazprom chce navíc Ukrajině dodávky v příštím roce zdražit. Z dosavadních 179 dolarů za tisíc kubických metrů plynu na úroveň běžných světových cen, které se pohybují mezi 260 až 300 dolary.
V Kyjevě považují ruské kroky za součást politického nátlaku. Ruské vládě se totiž nelíbí ukrajinské ambice na vstup do Evropské unie a zejména Severoatlantické aliance.
Pokud Rusové dodávky skutečně přeruší nebo minimálně omezí, bude se opakovat dva roky stará situace. Na začátku ledna roku 2006 Gazprom zastavil provoz plynovodů na západ, protože se nedohodl s Běloruskem na zvýšení ceny.
Plyn znovu začal proudit do Evropy poté, co Bělorusové ustoupili.