Na Novém Zélandu již 113 obětí zemětřesení

Václav Viták
25. 2. 2011 10:50
V ruinách je pohřbeno na 200 lidí, naděje na jejich záchranu je již minimální
Nový Zéland leží v kritickém místě styku tektonických desek
Nový Zéland leží v kritickém místě styku tektonických desek | Foto: Reuters

Christchurch - Naděje na záchranu lidí pohřbných v ruinách zřícených budov v novozélandském městě Christchurch jsou stále menší a počet obětí již stoupl na 113. 

V Christchurchi je asi 335 zahraničních specialistů z USA, Británie, Japonska, Singapuru, Tchaj-wanu i Austrálie, kteří pomáhají novozélandské policii a armádě prohledávat nebezpečné, částečně zřícené nebo staticky narušené budovy.

Jakýkoli další, i výrazně slabší otřes než ten úterní, by mohl způsobit další katastrofu. 

Největší počet obětí je v budově televizní stanice Canterbury TV. Zůstalo v ní pohřbeno možná až 122 osob z toho 80 zahraničních studentů anglické jazykové školy a její pedagogové.

Superintendent Dave Cliff prohlásil, že v jejich troskách "nemohl nikdo přežít". Mezi mrtvými studenty jsou Japonci, Číňané a Filipínci.

Počet obětí stále poroste, protože pohřešovaných je asi 200 a možnost, že budou někteří z nich zachráněni, je již jen teoretická. 

Dodávky elektřiny se v christchurchské oblasti zatím podařilo obnovit ze 74 procent. Jejich úplné obnovení si podle úřadů vyžádá ale týdny. Dodávky vody byly obnoveny jen ze 40 procent. 

Zranění a amputace

Záchranářům stěžuje práci skutečnost, že řada budov v obchodním centru má vážně narušenou statiku a hrozí zřícením. To platí i pro nejvyšší budovu ve městě, šestadvacetipodlažní hotel Grand Chancellor.

Kolaps jedné budovy by mohl vyvolat dominový efekt, který by ohrozil i záchranářské týmy, jež by nebyly v její bezprostřední blízkosti.  

Zemětřesení si vyžádalo i další daň: amputace, ke kterým museli záchranáři v některých případech přistoupit, aby mohli vyprostit lidi uvízlé v ruinách.

Mrtví jsou sváženi do provizorní márnice na nedaleké vojenské základně. Úřady v pátek oznámily jména prvních čtyř potvrzených obětí zemětřesení. Kromě mrtvých je asi 2500 zraněných, zb toho přes 164 vážně.

Těžký ekonomický dopad

Zemětřesení město Christchurch těžce postihlo, jeho centrum a infrastruktura jsou téměř zničeny. Novozélandský premiér John Key si zatím rozsah škod ani netroufá odhadnout.

"Tohle teď nikdo nemůže kvalifikovaně říct," odpověděl na otázku, jaký je finanční rozměr této katastrofy.

Ekonomický dopad však bude zřejmě mimořádný.

Firma Air Worldwide, která se specializuje na modelování ekonomických dopadů živelných katastrof, dnes uvedla, že pojišťovny budou muset na pojistném vyplatit nejméně 5 až 11,5 miliard novozélandských dolarů (3,5 až 8 miliard amerických dolarů).

Firma J. P. Morgan odhaduje, že škody způsobené zemětřesením v Christchurchi, jež jsou kryté pojištěním, mohou dosáhnout až 12 miliard amerických dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy