Na nejvyšší hoře Rakouska uvízla čtveřice českých turistů. Záchranáři je dostali dolů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 9. 2021 15:20
Na nejvyšší hoře Rakouska Grossglockner museli záchranáři v sobotu večer a dnes ráno poskytnout pomoc čtveřici turistů z České republiky. Turisté se dostali do nesnází při sestupu z vrcholu hory. Neutrpěli žádná zranění, po návratu do údolí byli ale vyčerpaní a dva trpěli mírným podchlazením.
Kvůli velkému počtu turistů při sestupu využili alternativní trasu. Na ní však ve výši 3600 metrů nad mořem zapadli do sněhu a ledu.
Kvůli velkému počtu turistů při sestupu využili alternativní trasu. Na ní však ve výši 3600 metrů nad mořem zapadli do sněhu a ledu. | Foto: Radoslav Groh

Čtveřice turistů ve věku 26 až 31 let vystoupala na rakouský Grossglockner v průběhu soboty. Kvůli velkému počtu turistů při sestupu využili alternativní trasu. Na ní však ve výši 3600 metrů nad mořem zapadli do sněhu a ledu.

Čeští turisté si zavolali o pomoc v sobotu vpodvečer. Dva z nich byli evakuováni vrtulníkem, další dva ale museli zůstat na hoře. Kvůli tmě záchranáři nemohli evakuaci vrtulníkem opakovat. Kvůli nedostatečné výbavě se za dvojicí vydal záchranný tým, který jim donesl teplé nápoje a oblečení. Záchranáři pak s turisty znovu vystoupali na vrchol hory a pak začali sestup po obvyklé cestě. Následovně byli čeští turisté, kteří trpěli mírným podchlazením, převezeni do údolí policejní helikoptérou.

Hora Grossglockner, jež leží na hranici rakouských spolkových zemí Tyrolsko a Korutany, je velice vyhledávanou turistickou destinací. České turisty tam zachraňují opakovaně. Naposledy uvázla na hoře dvojice lidí z České republiky na konci července.

VIDEO: Holeček: Vypadám, že bych chtěl horolezectví zabalit? Zatím ne! Nad smrtí se netrápím

Počasí nás klasicky vymňouklo, nestihli jsme tomu utéct, teploty byly i minus 40. Jídlo došlo, ale s tím se počítá, říká horolezec Marek Holeček. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy