Izrael vrací úder. Má na mušce vůdce Hamásu

Red Zah, AP, ČTK
21. 5. 2007 15:38
Pásmo Gazy zažívá vlnu cílených útoků proti radikálům
Přesný zásah. Palestinci u zbytků automobilu, v němž cestovala čtveřice bojovníků Islámského džihádu
Přesný zásah. Palestinci u zbytků automobilu, v němž cestovala čtveřice bojovníků Islámského džihádu | Foto: Reuters

Gaza - Nejlepší obrana je útok. Izrael si toto pravidlo zjevně bere k srdci: poté, co minulý týden palestinští radikálové začali po delší odmlce opět ostřelovat izraelské území raketami, přistoupila armáda židovského státu ke smrtícím odvetným opatřením.

Na nedělní schůzce představitelů silových resortů izraelského kabinetu dostali generálové zelenou k zintenzívnění likvidačních útoků na vybrané Palestince a bez váhání začali jednat.

Při dnešních dvou izraelských náletech na pásmo Gazy přišlo o život pět Palestinců a nejméně šest dalších bylo zraněno.

Izraelský ministr: Dostaneme i Mišala

Jeden muž zahynul při útoku na dílnu v Gaze, v níž Palestinci údajně vyrábějí rakety. Další čtyři přiši o život během pozdějšího vzdušného úderu na automobil v uprchlickém táboře Džabálíja v severní části pásma.

Chálid Mišal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem
Chálid Mišal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem | Foto: Reuters

Ve voze byli členové palestinské radikální skupiny Islámský džihád, která smrt svých členů potvrdila.

Na seznamu potenciálních terčů se ale mohou ocitnout i osoby, které se na raketových útocích proti Izraeli přímo nepodílejí. Podle izraelského ministra vnitřní bezpečnosti Aviho Dichtera je v hledáčku také exilový vůdce palestinského vládního hnutí Hamás Chálid Mišal.

"Není imunní, ať už v Damašku nebo kdekoli jinde. Jsem přesvědčen, že se s ním při první vhodné příležitosti rozloučíme," řekl Dichter, který v minulosti vedl tajnou službu Šin Bet. Zdůraznil ale, že vyjadřuje svůj osobní názor, nikoli postoj vlády.

Člen vedení Hamásu: Vymažeme Izrael z mapy

Izraelci bombardovali Gazu už v neděli večer. V jednom ze zasažených domů zahynulo osm lidí. Byli to vesměs příbuzní člena politického vedení Hamaáu Chalíla Hajá, který ale v danou chvíli nebyl doma.

Izraelci tvrdí, že útočili na komando radikálů a že dům mohla zasáhnout jenom střepina. Kritizovali taktiku Hamásu, který prý používá civilisty jako lidské štíty.

Do ulic Gazy dnes vyšlo několik tisíc stoupenců Hamásu. Slibovali pomstu za útok na rodinu Hajáových, mnozí přitom stříleli do vzduchu.

Vysoce postavený člen Hamásu Nizár Rijan v televizi této organizace vyzval všechny palestinské skupiny, aby "bojovaly proti Židům, dokud poslední z nich nebude přinucen z Palestiny odejít".

"Izrael bude vymazán z mapy a jeho místo zaujme palestinský stát, to je definitivní rozhodnutí naší organizace," řekl Rijan.

Ostřelování Izraele pokračuje

Palestinci i dnes pokračovali v raketových útocích na Izrael. Od minulého týdne tam vypálili přes 130 raket, dnes asi 14.

Z města Sderot proto nepřestává odliv tamních obyvatel a armáda posílila bezpečnostní opatření kolem obcí v blízkosti hranic pásma Gazy, protože se obává, že se do nich pokusí Palestinci dostat tunely.

Agentury připomínají, že izraelské nálety na pásmo Gazy přispívají k uklidnění bojů mezi přívrženci Hamásu a Fatáhu.

V minulých dnech zahynulo při střetech jejich ozbrojených frakcí přes 70 Palestinců.

 

Právě se děje

Další zprávy