Na kozáky se zaměřila prokuratura, tisknou peníze s Putinem

Ondřej Soukup
14. 8. 2015 12:00
Pravoslavný svaz kozáků Irbis vydává v Petrohradu vlastní peníze. Využívat by je mohli jeho členové například v rámci "kozácké taxislužby" nebo v "pravoslavném kadeřnictví".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Petrohrad - Pracovníci prokuratury v ruském Petrohradu dostali na stůl neobvyklý případ. Musejí prověřit informace o používání vlastních valut místními kozáky.

Peníze vydává Pravoslavný svaz kozáků Irbis, vedený extravagantním atamanem Andrejem Poljakovem.

Bankovky mají hodnotu jeden groš (100 současných rublů), jeden altyn (1000 rublů) a jeden bašl (10 000 rublů).

Názvy pocházejí z mincí carských dob. Portrét atamana je na nejmenší - grošové - bankovce. Na jednom altynu je vyobrazen car Mikuláš II. a z nejvyšší bankovky v hodnotě pěti bašlů shlíží současný ruský prezident Vladimir Putin.

Ataman Andrej Poljakov na bankovce v hodnotě jednoho groše.
Ataman Andrej Poljakov na bankovce v hodnotě jednoho groše. | Foto: kazaki-irbis.ru

"Teprve na základě prověrky se uvidí, zda je něco podobného vůbec legální," píše se na stránkách prokuratury.

Výuka jízdy obrněným transportérem

Andrej Poljakov je znám svými originálními nápady, jako je zřízení "pravoslavného kadeřnictví", "kozácké taxislužby" nebo udělení ruského občanství potomkům kozáků na Aljašce.

"Peněz je stále méně, a tak jsme se rozhodli pomoci kozákům. Za groše, altyny a bašle naši členové budou moci platit vzdělávání v našem kozácko-junkerském učilišti, kupovat potraviny z našeho statku, platit v kadeřnictví a zaplatit výuku na obrněném transportéru, na kterém budeme vozit turisty po městě," řekl Poljakov serveru Fontanka.ru.

Vladimir Putin na nejvyšší kozácké bankovce.
Vladimir Putin na nejvyšší kozácké bankovce. | Foto: kazaki-irbis.ru

Prakticky tak vypočítal všechny komerční projekty svazu Irbis. Pravda, učiliště ještě stále je v procesu získání certifikátu, obrněný transportér je momentálně rozbitý a ještě bude muset získat povolení dopravní policie, aby mohl jezdit po městě.

Prověrka prokuratury pro osud altynů a bašlů není nic příjemného. Ruské úřady totiž na podobné pokusy reagují krajně negativně.

Příkladem může být farmář Michail Šljapnikov z moskevské oblasti, který vydával "koliony" podle jména vesnice Kolionovo. Prokuratura jeho konání označila za hrozbu ekonomice Ruska a soud používání této valuty zakázal.

Poljakov v rozhovoru pro Fontanka.ru prohlásil, že rozhodně nehodlá se státem bojovat, a pokud mu soud nařídí kozácké peníze spálit, tak že to samozřejmě udělá. Současně ale navrhl, že by se altyny a bašly mohly používat jako budoucí valuta vznikajícího Eurazijského svazu, který spojuje Bělorusko, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Arménii.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Höschlovým nástupcem v čele Národního ústavu duševního zdraví se stal Winkler

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) povede Petr Winkler (38). Do funkce ho v úterý jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Winkler, který uspěl v otevřeném výběrovém řízení, se řízení ústavu ve středočeských Klecanech ujme ve středu, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve funkci nahradí psychiatra Cyrila Höschla, který rezignoval počátkem dubna.

Winkler působí v NÚDZ od roku 2011 na pozici vedoucího výzkumného pracovníka. Dříve svou praxi rozvíjel také v Psychiatrickém centru Praha, uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy