Tripolis - Úřady ve východolibyjském městě Benghází zadržely čtyři cizince pro podezření, že v zemi chtěli šířit křesťanství. Mluvčí libyjské preventivní bezpečnosti upozornil, že obracení na víru je v převážně muslimské zemi zakázáno.
Úřady čtveřici vyslýchají kvůli údajnému tisku a šíření desítek tisíc knih o křesťanství, napsal v noci na dnešek zpravodajský server BBC. Dotyční byli zadrženi v úterý. Libyjské bezpečnostní složky je vyslýchají a za několik dní je údajně předají libyjské zpravodajské službě, sdělil mluvčí preventivní bezpečnosti agentuře Reuters.
Tři cizinci jsou občany Egypta, Jihoafrické republiky a Jižní Korey. Poslední ze čtveřice je Švéd, který cestoval na americký pas. Policie podle agentury AP uvedla, že u nich našla 45 tisíc knih o křesťanství a dalších 25 tisíc prý již rozdali.
Problémy měl i Červený kříž
S výtkami ohledně údajného šíření křesťanství se v Libyi již dříve potýkal Mezinárodní výbor Červeného kříže, který podle některých tvrzení rozdával v Benghází bible utečencům a snažil se je získat pro křesťanství. Zástupci Červeného kříže to popřeli.
Po útocích na své úřadovny v Benghází a v Misurátě nicméně musela tato mezinárnodní organizace už vloni přerušit svou činnost na východě a v centrální části země.
Instituce takzvané preventivní bezpečnosti vznikla v roce 2011 během konfliktu, při kterém byl svržen tehdejší libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Tvoří ji několik povstaleckých brigád, které se účastnily bojů proti tomuto dlouholetému vůdci. Libyjské vládě se po skončení konfliktu zatím nepodařilo prosadit svou moc nad množstvím ozbrojených skupin a naopak se při zajišťování bezpečnosti mnohdy spoléhá na jejich podporu.