Na Guantánamu se propouštělo, do Albánie

opa
6. 5. 2006 11:24
Washington - Brána americké základny Guantánamo na Kubě se včera otevřela. Spojené státy propustily pět Číňanů vězněných kvůli podezření z terorismu. Jejich další osud je však stále velmi nejistý.
Z americké základny Guantánamo na Kubě bylo včera propuštěno pět Číňanů patřících k etnické skupině Ujgurů. Byli posláni do Albánie
Z americké základny Guantánamo na Kubě bylo včera propuštěno pět Číňanů patřících k etnické skupině Ujgurů. Byli posláni do Albánie | Foto: Ministerstvo obrany USA

Vězni byli nevinní, teď nemají kam jít

Muslimové patřící k etnické skupině Ujgurů byli převezeni na Kubu v roce 2002, krátce poté, co byli zadrženi v Pákistánu. Již před rokem soud konstatoval jejich nevinu a obvinění z terorismu je očistil. Ovšem teprve nyní jim bylo umožněno Guantánamo opustit. Necestují však ani do USA, ani do Číny, ale do Albánie.

Právní tahanice o jejich propuštění dospěla až k americkému Nejvyššímu soudu, který označil jejich další věznění za ilegální. Ovšem ani toto rozhodnutí Ujgurům nepomohlo dostat se na svobodu. Americké úřady totiž údajně z bezpečnostních důvodů odmítly vpustit je na své území a zároveň vyloučily možnost jejich návratu do Číny, kde by jim patrně hrozila perzekuce ze strany státu. Propuštěnce z Guantánama nechtěla až do včerejška přijmout ani žádná jiná země. Nakonec souhlasila převážně muslimská Albánie a pětice tam byla okamžitě převezena.

Dlouho nic, najednou Albánie

Právník dvou z propuštěných Ujgurů Sabin Willet se ještě včera připravoval na plánované pondělní zasedání soudu v jejich věci a neskrýval překvapení z náhlého vývoje případu.

"Před hodinou jsem byl informován, že vláda poslala mé klienty do Albánie. Zatím jsem nebyl schopen se s nimi spojit, ani spojit se s nikým, kdo by mohl tyto informace přímo na místě potvrdit. Do Albánie bych rád dorazil v neděli," řekl.

Willet zároveň projevil naději, že se jeho klienti budou cítit v Albánii dobře.

Ujguři se údajně v současnosti nacházejí v centru pro uprchlíky v albánském hlavním městě Tiraně.

"Vše je velmi nejasné," dodal Willet. "Úřady mě na tuto možnost vůbec neupozornily. Dokud se neujistím, že mí klienti jsou v pořádku, budu mít o ně strach. Ovšem zůstávám optimistou," řekl.

Pentagon pálila bota, radši je poslal pryč

Bushova administrativa byla kvůli případu v minulosti silně kritizována. Situace, kdy samo ministerstvo obrany připustilo, že déle než čtyři roky zadržuje lidi, kteří ve skutečnosti vůbec nejsou nepřáteli Spojených států, přinesla velmi negativní reklamu jak samotné armádě, tak základně Guantánamo. Pentagon tak včera dal najevo velkou úlevu.

"Spojené státy udělaly vše, co bylo v jejich silách, aby zajistily, že s propuštěnými bude dobře zacházeno," oznamuje prohlášení ministerstva. "Naším klíčovým cílem bylo přesunout Ujgury do takového prostředí, kde budou moci začít nový život. Albánie takovou možnost poskytuje," říká prohlášení.

Ujgurové se do Číny nevrátí

Etnická skupina Ujgurů je v Číně vystavena dlouhodobé perzekuci. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Pekingu vytýkají, že v posledních třech letech ve jménu boje proti terorismu zadržel desítky tisíc příslušníků této skupiny, pozavíral řadu mešit a zakázal činnost některých náboženských škol.

Příslušníci etnické skupiny Ujgurů jsou muslimové. Po čínské vládě požadují větší autonomii.
Příslušníci etnické skupiny Ujgurů jsou muslimové. Po čínské vládě požadují větší autonomii. | Foto: www.theorientalcaravan.com

Ujgurové, jejichž jazyk patří k tureckým jazykům, po čínské vládě požadují větší autonomii a řada z nich sní také o vyhlášení samostatného státu - Východního Turkestánu.

Ovšem čínské úřady obviňují Ujgury z bombových útoků a spolupráce s Al-Káidou. V souvislosti s případem požadovaly navrácení vězňů do Číny. USA tuto možnost odmítly.

 

Právě se děje

Další zprávy