Protest organizovalo mocné libanonské šíitské hnutí Hizballáh a jeho spojenec hnutí Amal. Obě skupiny si přejí, aby byl soudce z případu odvolán. Agentura AFP píše, že střelba v Bejrútu z některých čtvrtí udělala válečnou zónu. Mnoho ze zraněných podle ministra vnitra postřelili odstřelovači.
Libanonská televize Al-Džadíd odvysílala záběry, na nichž lidé před střelbou utíkají. Krátce nato na místo přijelo mnoho sanitek. Podle televize Hizballáhu Al-Manár měli být terčem útoku demonstranti, kteří mířili k justičnímu paláci. To později potvrdila také armáda. Armádní zdroj agentury Reuters uvedl, že střelba propukla v křesťanské čtvrti, když tam u kruhového objezdu protestující procházeli. Podle zdroje následovala přestřelka.
Hizballáh a šíitská strana Amal později v prohlášení uvedly, že na demonstranty stříleli příslušníci ozbrojených skupin ze střech domů. Střelci podle prohlášení mířili lidem na hlavy a jejich cílem bylo vyvolat v zemi nepokoje. Prohlášení vyzvalo armádu, aby rychle pachatele dopadla. Zároveň vyzvalo stoupence Amalu a Hizballáhu, aby zachovali klid.
Podle agentury AFP je mezi mrtvými muž, který byl postřelen do hlavy, a další, který byl střelen do hrudi. O život přišla také 24letá žena, kterou doma zasáhla zbloudilá kulka.
Místo střelby armáda uzavřela a vjela tam s tanky, po pachatelích pátrá. Vojáci varovali, že budou střílet na lidi, kteří se budou ozbrojení pohybovat v ulicích.
K incidentu došlo v době, kdy se stoupenci libanonského šíitského hnutí Hizballáh a jejich spojenci shromažďovali k protestu proti soudci Táriku Bitárovi.
Libanonský soud ráno zamítl stížnost proti Bitárovi, což mu umožní pokračovat ve vyšetřování exploze špatně uskladněného ledku v bejrútském přístavu, při níž loni v srpnu přišlo o život přes 200 lidí.
Bitár čelí ohromnému tlaku různých skupin, které jej viní ze zaujatosti. K odvolání soudce vyzval také Hizballáh.
Místo, kde se střílelo, je na hranici mezi křesťanskou a šíitskou čtvrtí Bejrútu, píše Reuters. Oblast byla frontovou linií v době občanské války v letech 1975-1990.
Bitárovi odpůrci kritizují jeho snahy vyslechnout vysoce postavené politiky a bezpečnostní činitele, které podezírá z nedbalosti v souvislosti s explozí. Před justičním palácem se dnes shromáždilo několik set mužů. Někteří z nich šlapali na fotografie soudce. Na místě hlídkovalo mnoho vojáků.
Ačkoliv žádný člen Íránem podporovaného Hizballáhu není terčem Bitárova vyšetřování, členové hnutí soudce viní, že se selektivně zaměřuje jen na určité osoby. Mezi nimi jsou také jedni z největších spojenců Hizballáhu z šíitského hnutí Amal, kteří zastávali ministerské posty v době před explozí.