Na bývalého ruského agenta Skripala někdo použil vzácný nervový plyn, oznámila britská policie

ČTK ČTK
7. 3. 2018 20:21
Policie neupřesnila, o jaký nervový plyn šlo. Na jeho určení spolupracují vědecké laboratoře a veřejné zdravotnictví.
Lavička, kde byli Skripal a jeho dcera nalezeni, je překrytá stanem.
Lavička, kde byli Skripal a jeho dcera nalezeni, je překrytá stanem. | Foto: Reuters

LondýnBritská policie vyšetřuje nedělní incident s bývalým ruským tajným agentem Sergejem Skripalem jako pokus o vraždu pomocí nervového plynu. Oznámil to v přímém televizním přenosu zástupce britské policie Mark Rowley.

Ve vážném stavu je kromě Skripala a jeho dcery Julije hospitalizován také policista, který se jako první z bezprostřední blízkosti věnoval kolabujícím obětem.

Rowley neupřesnil, o jaký nervový plyn šlo. Řekl, že při jeho určení spolupracují vědecké laboratoře a veřejné zdravotnictví. Útok Rowley označil za "hrozný". Neexistují podle něho ale žádné důkazy, že by následkem toho existovalo v oblasti "rozšířené zdravotní riziko".

Podle vrchní hygieničky Dame Sally Daviesové byla již "zabezpečena" všechna místa, která Skripal s dcerou navštívili. 

Podle Rowleyho se vyšetřovatelé snaží zjistit, proč se Skripalovi stali cílem útoku. Úřady nadále hledají očité svědky, kteří by mohli poskytnout dodatečné informace o osobách, které se pohybovaly v jejich blízkosti.

Britský list The Guardian spekuloval o možnosti, že k útoku mohl být použit nervový plyn VX nebo sarin. Jejich příprava je možná pouze ve špičkových laboratořích.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy