"Teď už se útoky tolik nedaří." Ukrajinci popsali zásadní zvrat na frontové linii

Reuters Michaela Prešinská Reuters, Michaela Prešinská
29. 2. 2024 10:48
Mezitím, co válka na Ukrajině vstoupila do třetího roku, pěchota 59. brigády ukrajinských sil čelí mnoha problémům. K tomu, aby mohla vzdorovat okupantům, jí chybí lidské síly i munice. Situaci vojákům komplikuje i nepříznivé počasí a ruské drony, píše agentura Reuters.
Video: Reuters

Reportéři agentury Reuters strávili dva týdny nedaleko frontové linie, kde vyzpovídali více než dvacet členů armády. Jedním z nich je velitel roty, kterému kolegové z jednotky přezdívají "Limuzína". "Prostě nám chybí muži. Lidé ztratili nadšení, které měli na začátku plnohodnotné ruské invaze před dvěma lety. Potřebujeme posily, spousta lidí je tady unavená," říká s tím, že zmožení vojáci nemají šanci si odpočinout, protože je v boji nemá kdo nahradit.  

Podle reportérů zbylo z celkového počtu mužů, kteří sloužili pod praporem 59. brigády v počátku konfliktu, už jen asi 60 procent. Ostatní byli zabiti nebo zraněni. "Naši kluci teď tráví více času v zákopech. Pořád prší nebo sněží, jak vidíte," podotýká šéf jednotky. Kvůli nepřízni počasí podle něj vojáci mnohdy onemocní chřipkou nebo angínou. "Na nějakou dobu jsou pak vyřazeni z akce a není nikdo, kdo by je nahradil," dodává.

V prosinci Putin nařídil navýšit počet vojáků ruských ozbrojených sil na 170 tisíc, armáda okupantů by tedy nyní měla čítat zhruba 1,3 milionu mužů. Ukrajinská armáda má k dispozici zhruba 800 tisíc vojáků, a kromě nedostatku lidských sil ji trápí také nedostatek munice.  

Ve svém válečném úsilí je Kyjev závislý na penězích a vybavení ze zahraničí. Vzhledem k tomu, že američtí senátoři kvůli politickým sporům zadržují slibovanou americkou pomoc zemi ve výši 61 miliard dolarů (1,42 bilionu korun) a státy Evropské unie připouští, že svůj cíl dodat Ukrajině milion nábojů nezvládnou splnit, vypadá to, že okupované zemi hrozí větší krize než kdy dřív. 

Přestože se frontové linie v posledních čtrnácti měsících v podstatě nehnula, Moskva dál kontroluje téměř pětinu ukrajinského území. Připisuje si navíc dílčí úspěchy, jako je třeba dobytí dlouho obléhaného města Avdijivka v Doněcké oblasti.

Ukrajina donedávna těžila z technologické převahy díky využívání dronů, které zvládnou sledovat pohyb nepřítele a zasáhnout cíl s velkou přesností. "Jen na ukrajinské straně bylo v loňském roce u výrobců objednáno více než 300 tisíc bezpilotních letounů a více než 100 tisíc z nich vláda poslala na frontu," řekl agentuře Reuters ministr digitalizace Mychajlo Fedorov.  

V posledních měsících do bezpilotních letounů ale masivně investoval také Kreml, což pro ukrajinské armádní síly představuje zásadní problém. "I budování zákopů je nyní problém. Naši kluci začnou něco dělat, uvidí je dron a vzápětí přiletí další, který na ně něco shodí," dodal šéf roty "Limuzína".   

Pilot dronu "Leleka" tvrdí, že vysoký počet dronů na bojišti svou četností připomíná vozidla taxislužby na letišti. "Nedávno jsme se snažili zničit zákop, zničit místo, ze kterého rusové stříleli. Na zničení tohoto palebného místa stála fronta dronů".  

Podle dalších dvou operátorů navíc ukrajinské drony donutily Rusy odsunout cenná vozidla a zbraňové systémy o několik kilometrů zpět. "Už dva nebo tři měsíce je pro nás velmi těžké najít vozidla, která by bylo možné zasáhnout. Dříve jsme vedli velmi úspěšné útoky, nyní jich je méně," přiznává voják s přezdívkou "Nato". 

"Zaručíme ti bezpečnost." Ruského pilota, který přeběhl, zastřelili v garážích ve Španělsku (20. 2. 2024)

"Zaručíme ti bezpečnost," nabídli mu Ukrajinci. Ruského pilota, který přeběhl, zastřelili v garážích ve Španělsku. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy