V Arktidě je teplo jako v létě. Pokoušíme rozzlobené zvíře, je to jasné varování, říkají vědci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
28. 2. 2018 20:17
Zatímco Evropu trápí silné mrazy, na severním polárním kruhu jsou dny, během nichž nějakou dobu vůbec nemrzne. "Je to anomálie mezi anomáliemi," říkají vědci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nuuk - Na meteorologické stanici na severu Grónska, která leží asi 700 kilometrů od severního pólu, se poslední týden několikrát opakovala podivná věc: naměřili tam vyšší teplotu, než jakou ukazovaly teploměry například v Londýně.

Zatímco Evropu trápí zima, na severním polárním kruhu jsou dny, během nichž po určitou dobu vůbec nemrzne.

To se přitom na nejseverněji položené stanici stalo v únoru podle americké stanice CNN pouze třikrát: poprvé v roce 2011, pak v roce 2017 a letos znovu.

Slunce v Arktidě nebude svítit ještě minimálně do března, kdy skončí polární noc. Přesto tato oblast zažívá vlnu rekordního tepla. Teploty šplhají nad nulu a nutí vědce znovu zvážit ty nejčernější scénáře klimatických změn, píše britský deník The Guardian.

Od začátku roku zažilo Grónsko celkem 61 hodin, kdy nemrzlo, což je třikrát více než v minulém roce. Teploty se tam letos v únoru pohybovaly o 15 stupňů Celsia výš, než bývá v tuto dobu běžné. Na Sibiři se teploty vyšplhaly dokonce o 35 stupňů Celsia výš, než je v únoru průměr.

"Je to anomálie mezi anomáliemi," cituje The Guardian profesora Michaela Manna z univerzity v Pensylvánii.

"Může to naznačovat, že nás čekají ještě jiná překvapení, pokud budeme dál pokoušet to rozzlobené zvíře, kterým je naše klima. Arktida byla vždy považována za indikátor, protože se tady umocňuje oteplování způsobené lidskou činností. A teď vysílá jasné varování."

Vědci se obávají, že globální oteplování narušuje silné polární víry, které zamrzlý sever jindy izolují od teplejších větrů a udržují ho chladný. Teploty sice i na Arktidě mohou kolísat a někdy stoupat, ale zatím se nikdy nedostaly tak vysoko. A hlavně se na podobné výši ještě nikdy neudržely tak dlouho.

Jak ukazuje graf, který na Twitteru sdílel klimatolog z Kalifornské univerzity Zack Labe, teploty naměřené letos v únoru se blíží teplotám, které jsou v Arktidě běžné v létě.

Co způsobilo takové vlny tepla? Podle Roberta Grahama z Norského polárního institutu je to tím, že ubylo ledu, který v minulosti příliv teplého vzduchu dokázal ochladit. Jak ledovce tají a ubývá jich, tato ledová brána se posunuje dál na sever, kam se dostane i teplý vzduch. A protože teplota oceánu stále stoupá, teplý vzduch z jihu dál ohřívá klima kolem severního pólu.

Vytváří se tím bludný kruh. Čím teplejší je moře a proudící vzduch, tím více taje led v Severním ledovém oceánu. A čím méně ledu v moři je, tím teplejší vzduch zůstane, protože se nemá čím zchladit.

Video: Rovenský: V důsledku změn klimatu nám hrozí například rozšíření malárie do Evropy. Díky, Donalde 

Sliby se mají plnit. A americký prezident Donald Trump se ty své plnit snaží, říká Jan Rovenský z Greenpeace Česká republika. Více v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy