Tady se pěstují valentýnské růže. Květiny z Keni dobývají evropský trh, rostou na rovníku v horách

Jan Hejl Jan Hejl
13. 2. 2018 7:20
Většina růží prodávaných v Česku pochází z daleké Keni. Africkou farmu, kde se pěstují květiny nejlepší kvality, navštívil zpravodaj Aktuálně.cz.
Jedna ze zaměstnankyň farmy Karen Roses. | Video: Jan Hejl

Eldama Ravine (Keňa, od našeho zpravodaje) - Desítky dělníků svážejí do prostorné a rušné haly s několika linkami velké plastové koše plné růží. O pár minut později se rostliny dostanou do obřího chladicího boxu a připravených kamionů. Netrvá ani 70 hodin a květiny z Keni se ocitnou - hlavně skrze amsterdamskou burzu - na pultech obchodů po celé Evropě.

Pokud dostane česká žena ve středu na svátek svatého Valentýna růže, je velmi pravděpodobné, že pocházejí z Keni. A je možné, že pocházejí dokonce odsud - z nenápadného keňského městečka Eldama Ravine. Právě tady, asi pět hodin cesty od hlavního města Nairobi a jen pár kilometrů od rovníku, se pěstují řezané růže nejvyšší kvality. Drtivá většina z nich míří letadly na lukrativní evropský trh. 

Hala, která slouží jako třídírna růží.
Hala, která slouží jako třídírna růží. | Foto: Jan Hejl

V hale a přilehlých sklenících fairtradové farmy Karen Roses je před svátkem zamilovaných nejrušněji. Kvůli zapnutým strojům na plné otáčky je sotva slyšet vlastního slova. Firma v těchto dnech ke stálým zaměstnancům přibírá desítky brigádníků. "Valentýn je vrchol sezony, zákazníci mají logicky největší zájem o rudé růže. Ale nezastavíme se až do března, kdy je v Evropě den matek," snaží se překřičet hluk ředitel farmy Peter Kamuren.

Keňské řezané růže v posledních letech bez nadsázky dobyly Evropu. Z této africké země pochází skoro 40 procent veškerých řezaných květin v celé EU i drtivá většina růží prodávaných v Česku. Na začátku roku ze speciálního terminálu na letišti v Nairobi míří denně do Amsterdamu desítky letadel doslova napěchovaných růžemi. Jen letecká společnost American Airlines v týdnech před Valentýnem dopraví z Keni do Nizozemska až 15 tisíc tun květin.

Růže vypěstovaná za tři týdny

Cesta růží z farmy Karen Roses do Evropy začíná v 85 světlých sklenících, do kterých se právě opírá silné odpolední slunce. "Díky rovníkovému klimatu jsou tady pro květiny téměř ideální podmínky," pochvaluje si majitelka Karen Roses Rebecca Kotutová. Energická žena, která vzápětí vypravuje, jak její farma v roce 2016 hostila schůzku keňského a jihoafrického prezidenta.

"Vidíte, jak tohle poupě začíná žloutnout?" přitahuje k sobě Kotutová jednu z tisíců žlutých růží, které v jednom ze skleníků rostou. "Za pár dní ji budeme moct uříznout," dodává. Květiny ve zdejší nadmořské výšce 2100 metrů rostou jen tři týdny. Dělníci je pak odvezou do centrální haly na linku.

Skleník, kde se růže z farmy Karen Roses, pěstují.
Skleník, kde se růže z farmy Karen Roses, pěstují. | Foto: Jan Hejl

"Tady je jednotliví zaměstnanci zbaví dolních listů, seříznou na požadovanou velikost, sepnou gumičkami a zabalí do kytice, kterou zákazník požaduje," vysvětluje na schodech v rohu haly majitelka Rebecca Kotutová. Ukazuje na chladicí boxy, ve kterých čekají květiny v krabicích na příjezd kamionu. Ten je odveze na 250 kilometrů vzdálené letiště v Nairobi.

Že květiny na pulty obchodů musí urazit až sedmitisícovou pouť letadlem, většinou zákazníci nevědí. Na českém trhu se prodávají hlavně růže v běžné kvalitě, pomalu se ale nabídka rozrůstá i o květy z fairtrade farem, jako je Karen Roses. "Naši zákazníci dostávají informaci o původu květin, ale obecně o to není velký zájem," připouští Kateřina Hemerle, ředitelka společnosti Florea, která keňské růže s certifikací fairtrade začala jako první v Česku prodávat. "Trend se sice mění, ale pomalu," doplňuje.

Valentýnské růže z farmy Karen Roses.
Valentýnské růže z farmy Karen Roses. | Foto: Jan Hejl

Šedesátihektarová farma Karen Roses může růže ve fairtradové kvalitě prodávat od roku 2005 a v současnosti je největším zaměstnavatelem v regionu - dává práci 1200 lidem a dalším sezonním brigádníkům. "Mezi naše největší odběratele patří velké supermarkety v západní Evropě, například ve Velké Británii. Květiny posíláme ale i do Ruska nebo na Blízký východ," říká ředitel Peter Kamuren.

Knihovna, škola nebo nádrže na vodu

V samotné Keni jsou na produkci řezaných růží závislé až dva miliony lidí. Obchod s nimi patří k nejrychleji rostoucím ekonomickým odvětvím. V zemi s narůstající poptávkou v Evropě narůstá i počet fairtrade farem na řezané růže.

Hlavní podmínky pro certifikované fairtradové farmy
Autor fotografie: Jan Hejl

Hlavní podmínky pro certifikované fairtradové farmy

  • Ochrana zdraví pracovníků.
  • Zákaz diskriminace.
  • Zákaz nucené práce.
  • Svoboda sdružování a vyjednávání v rámci odborů.
  • Zaměstnanci jsou pravidelně školeni v oblasti zdraví při práci, nakládání s nebezpečnými látkami atd.
  • Družstvo zajišťuje experta v oblasti využívání hnojiv.
  • O hospodaření s fairtradovým příplatkem rozhoduje valná hromada družstva.
  • Pěstování orientováno směrem k udržitelné produkci.

Květiny jsou sice v obchodech mírně dražší, ale zákazníci mají jistotu, že se farmy chovají k zaměstnancům šetrně, nepracují ve špatných podmínkách a za svou práci dostávají férovou mzdu. Systém fairtradových růží funguje díky přísné certifikační kontrole ze strany neziskových organizací a garantované minimální výkupní ceně. Pokud daná farma prodá květiny certifikovanému odběrateli, získá navíc příplatek ve výši desetiny této ceny.

Z něj pak firmy po dohodě se zaměstnanci investují do rozvoje regionu. "Zákazníci (v Evropě) si už uvědomují, že například u kávy či kakaa je třeba přihlížet k podmínkám místních farmářů a pracovníků. U květin je to zatím jiné. Lidé si pořád myslí, že většina květin se pěstuje v Evropě," říká Hana Chorváthová, ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko.

Na fairtradových příplatcích dostává farma Karen Roses ročně v přepočtu okolo šesti milionů korun. Vedení firmy za ně v rozlehlém areálu vybudovalo školu, počítačovou učebnu, knihovnu nebo dvě nádrže na pitnou vodu, kterou do domácností rozvádí vodovody.

"Snažíme se chovat šetrně k přírodě, nepoužíváme škodlivé chemické přípravky, i pláště pro zaměstnance si šijeme sami," zdůrazňuje Peter Kamuren v jednom ze skleníků, který je tak velký, že přes vzrostlé růže není vidět ani na druhý konec.

Úzkými mezerami mezi souměrnými řadami květin mezitím procházejí ženy, které dostatečně rozkvetlé červené růže řežou a průběžně je ukládají do plastových košů. Do tří dnů si je budou moct koupit zákazníci v Evropě.

Cestu podpořila Evropská unie v rámci projektu Media4Development.

 

Právě se děje

Další zprávy